Ny teknik ska övervaka vårdpersonal
Ett nytt IT-system ska hjälpa hemtjänstpersonal i jobbet. Systemet medför även att arbetsgivarna kan övervaka personalens arbete bättre.
- En kränkning från arbetsgivarnas sida, säger facket.
Flera kommuner har köpt in ett system i hemtjänsten som gör det lättare för arbetsgivare att följa personalens arbete och rörelsemönster.
Satelliter gör det möjligt att fastställa och registrera en GPS-sändares position. Med hjälp av GPS-sändare kommer alltså personalen att kunna följas under arbetet. Meningen är att man ska kunna se när insatsen sker, var insatsen görs, vad som utförs, när den avslutas, vem som besöks och vem som utför besöket.
Informationen som samlas in kan användas som underlag till statistik och dokumentation. Det ska underlätta arbetet med att förbättra hemvården.
Facket är kritiskt och menar att det inte är en central lösning på problemen inom äldreomsorgen.
- Det är ett kortsiktigt tänkande som dessutom är väldigt dyrt. Yrkets status måste först höjas och det här systemet kommer inte att medföra det, säger Annika Jansson på Kommunal.
- Kan man förbättra för anställda med hjälp av IT är det bra. Men vi tror inte att det här är en bra lösning. Systemet bidrar inte till en förbättrad arbetsmiljö, utan till en sämre. Det här är en form av kontroll som är kränkande från arbetsgivarnas sida.
Dan Gustafsson som är teknikchef på Vallentuna kommun, är positiv till det nya systemet.
- Vi ser inga problem med det, tvärtom. Det kommer att öka säkerheten för vår personal.
Systemet kallas Metria Care och är framtaget av företaget Metria, ett dotterbolag till statliga Lantmäteriet. Det har testats i Karlstad och Vallentuna i snart ett år och för att utveckla systemet har Metria haft ett nära samarbete med personal och arbetsgivare i kommunerna. I höst startar försöksverksamhet under sex till nio månader i kommunerna Salem, Hallsberg och Torsby.
- Personalen är väldigt positiv här. Nu kommer vi att kunna göra mätningar av vad som tar tid och vad som ska få ta tid, säger Britt-Marie Borg, ställföreträdande gruppchef på hemtjänsten i Salem.
Fördelar med Metria Care är att vårdpersonalen lättare kan få hjälp genom sändarna. De kan ta emot råd och anvisningar från sjuksköterskor. De kan även koppla upp sig mot administrativa system och då få tillgång till viktig information.
- Men det är framför allt en säkerhetsaspekt. Om det går ett alarm kan man direkt se vem i personalen som är närmast och då kan patienten snabbt få hjälp, säger Mats Dahlberg, projektledare på Metria.
Även på andra sätt hoppas man att systemet kan spara tid.
- Det ringer ofta anhöriga och frågar om släktingar. Nu kan de i stället kolla på internet när patienten senast fick en spruta eller mat. På så sätt sparar personalen mycket tid, säger Mats Dahlberg.
Liknande system används i dag inom räddningstjänsten. I den privata sektorn används det i vissa fall på taxibilar.
Även Västra innerstaden i Malmö var aktuella för att pröva systemet under hösten, men har dragit sig ur efter viss mediauppmärksamhet och kritik från facket.