Hyresgästföreningen får kritik av fastighetsägarna
Fastighetsägarna går nu till öppet angrepp mot hyresgästföreningen i Göteborg och anklagar den för att ha försenat och fördyrat nybyggandet av hundratals hyresrätter. – Kritiken är osaklig och ogrundad, svarar Lennart Sjöstedt, bostadspolitisk sekreterare på hyresgästföreningens västra region.
Bostadsbyggandet i göteborgsregionen har ökat de senaste åren, men samtidigt har ombildningar till bostadsrätter gjort att det totala antalet hyresrätter minskat. Mellan åren 2001–2006 blev det 5 341 färre hyresrätter i Göteborg och i en ny rapport menar hyresgästföreningen att behovet av nya hyreslägenheter är 16 000 stycken.Ändå har lokala hyresgästföreningar i Göteborg överklagat flera planerade nybyggnationer av hyresrätter de senaste åren. Det har försenat och därmed fördyrat projekten. Det menar föreningen Fastighetsägarna, som nu beskyller hyresgästföreningen för att motarbeta tillkomsten av hyresrätter.
– Vi har känt till länge att det överklagats, men inte i den här omfattningen. Jag har minst åtta exempel på överklaganden liggande på skrivbordet, säger Magnus Ersman, näringspolitiskt ansvarig på fastighetsägarföreningen.Enligt honom handlar det om över 1 000 hyresrätter som överklagats av hyresgästföreningen sedan sekelskiftet. Hyresgästföreningens Lennart Sjöstedt ställer sig dock oförstående inför kritiken och kallar den osaklig.– Det är en demokratisk rättighet och skyldighet att kunna ge synpunkter i ett planärende, säger han.Han framhåller att det är lokala hyresgästföreningar som överklagat och att hyresgästföreningen inte är en centralstyrd organisation.– Det är lokala företrädare i vår organisation som utövat sin demokratiska rätt, säger han och påpekar att det handlar om ett fåtal ärenden.
Bland annat överklagade hyresgästföreningen östra Göteborg bostadsbolaget Poseidons planer på en skyskrapa i kvarteret Venus i Gårda för ett par år sedan, och hyresgästföreningen centrum överklagade detaljplanen för studentbostäderna i Guldhedens vattentorn – ett överklagande som gick till regeringsnivå innan det avslogs. Dålig boendemiljö med höga bullernivåer fanns bland skälen till överklagandet.Magnus Ersman tycker inte att det är hyresgästföreningens roll att av miljöskäl försöka bromsa nybyggnationer.– Det är miljöförvaltningen som är tillsynsmyndighet för bullernivåer, inte hyresgäströrelsen. Vi har tydliga regler i Sverige och byggföretagen bygger inget som de inte skulle få hyra ut, menar Magnus Ersman.
Får inte hyresgästföreningen ha några åsikter alls om nybyggnationer? – Med den bostadsbrist som råder tycker jag att man borde applådera varje nytilltänkt bostadsbyggnad, säger Magnus Ersman.
När det planeras för nybyggnation i redan bebyggda områden är det inte ovanligt med överklaganden och att man har möjlighet att överklaga ända upp till regeringsnivå är något som kritiserats.I en debattartikel i GP i augusti uppmanade de båda kommunalråden Anneli Hulthén (s) och Owe Nilsson (s) regeringen att reformera möjligheterna till överklagande. "Kan det vara rimligt att något som en stor majoritet behöver och vill ska komma till stånd hindras i åratal av enskilda individer? " frågar de sig i inlägget.De menar att projekt ofta stoppas just när spaden ska sättas i marken och vill att länsstyrelsen ska vara sista instans vid överklaganden av ett planerat [email protected]
Bildtext:Hyresgästföreningen Centrum var emot beslutet om byggande av studentlägenheter i norra vattentornet på Guldheden, men nu är bygget i gång. Runt 70 lägenheter beräknas stå klara för inflyttning i oktober 2008.
