Kenya blir rikare, men de fattiga får det inte bättre
Kenyas tillväxt har ökat från 0,3 procent år 2002 till sex procent år 2006. Manu Chandaria har ett företag som gör takplåt. Han säljer mycket mer takplåt till andra länder nu. Han säger att det beror på tillväxten.
– Vi har köpt nya maskiner. Det skulle vi inte ha gjort om ekonomin inte var bra, säger han.
Chandaria säger att företaget har anställt många nya personer den senaste månaden, men han vet inte precis hur många.
Samuel Ochieng är ordförande i Nätverket för konsumentinformation, som arbetar med konsumenters rättigheter. Han säger:
– Tillväxten hjälper inte de fattiga. Men den är bra för de rika som kontrollerar ekonomin.
De tio procent av människorna som är rikast i Kenya äger 42 procent av allting. De tio procent som är fattigast äger en procent av allting.
– Folk är lika fattiga som förut. Folk på gatan säger att inget har ändrats, säger Ochieng.
Havi Murungi är forskare på företaget Consumer Insight. Han säger att vanliga människor inte har fått mer pengar. Det finns mer varor och tjänster att köpa, men folk har inte mer pengar.
FN säger att 23 procent av kenyanerna lever på mindre än sju kronor om dagen. Cirka 58 procent lever på mindre än 14 kronor om dagen. Men regeringen säger att det har blivit bättre. För tio år sedan var 52 procent av människorna fattiga. Nu är det 46 procent.
I december ska Kenya välja en ny president och ett nytt parlament.
Lätt svenska: Malin Bergendal

