Nato vill hjälpa oljebolag
Militäralliansen Nato vill sätta in sin insatsstyrka för att överallt på jorden säkra olje- och gastillgångar och -transporter för västerländsk konsumtion. Samtal pågår med privata oljejättar och enskilda länder.
- Vi i Nato tittar väldigt aktivt på att använda våra marina styrkor, sa chefen för Natos politiska planeringsavdelning Jamie Shea vid en presskonferens i måndags rapporterar Reuters. Shea tillade att Nato vill se 'hur det kan samverka med oljebolag.'
Förslaget kan, enligt Shea, innebära att Nato skickar trupper till Mellanöstern, Asien och Afrika för att skydda energibolags anläggningar och transporter. Nato har redan diskuterat detta med de multinationella bolagen Shell och BP, sa Shea.
Natos insatsstyrka Nato Response Force, NRF, är militäralliansens verktyg för att säkra dess intressen globalt. Styrkan omfattar mellan 10ı000 och 25ı000 man och sattes upp hösten 2003. Just nu genomför NRF en storskalig övning i södra Östersjön som går ut på bland annat att säkra naturresurser.
Den svenska militären har ansökt om att få anmäla stridsflygplanet Jas och ubåt till NRF. I mars sa regeringen till Fria Tidningar att de ännu inte bestämt vilka förband som eventuellt ska ställas till NRF:s förfogande.
Befrielserörelser och lokala miliser är inte omedvetna om naturtillgångarnas värden. I slutet av april anfölls ett kinesiskt drivet oljefält i östra Etiopien av rebeller. I Nigerdeltat har rebeller regelbundet kidnappat utländska oljearbetare.
Kontrollen över de krympande energiråvarorna är ett allt mer övergripande strategiskt intresse för Natos regeringar.
'I dag är bara fyra procent av kända oljeresurser kontrollerade av de ledande multinationella oljebolagen såsom Exxon, Shell och BP', skriver Jamie Shea i en analys från i höstas, och fortsätter 'Åttio procent av alla oljetillgångar är nu statsägda och de stater som tjänar på de nuvarande höga oljepriserna har föga motivation att öka produktionen.'
Shea konstaterar också i sin artikel att 'fyrtio procent av de globala oljetillgångarna i dag skeppas genom Hormuzsundet i Persiska viken' och att den andelen beräknas öka till sextio procent inom tjugo år.
Shea förutser fyra roller för Nato vad gäller energisäkerhet - spaning, säkerhetsassistens till allierade, patrullering av oljetransportrutter samt direkta militära tillslag, så kallade 'interdiktionsoperationer.'
'En interdiktionsoperation från Nato skulle kunna utgöras av kortsiktiga marina eskortoperationer, skydd av oljeriggar och -terminaler, hjälp till nationella myndigheter att skydda lasthamnar och skydd av raffinaderier och lager,' skriver Shea.
På presskonferensen i måndags tillade han att Nato talat med Qatar om att skydda deras stora anläggningar för likvifierad naturgas och att alliansen ännu inte samtalat med Saudiarabien men skulle kunna hjälpa även dem.

