Hitteböcker lockar tonåringar till läsning
Plocka upp en bok på bussen eller tåget. Läs, skriv en kommentaroch lämna den sedan för nästa person att hitta. Värsta Boken kallas det, och det är metoden som ska få ungdomar i västra Göteborg att läsa mer.
Det var förra året som en grupp bibliotekarier i västra Göteborg beslöt sig för att starta ett bokprojekt riktat mot ungdomar.
- Vi hade sett fram emot ungkulturåret väldigt mycket, och när den nya regeringen lade ner det så hade vi fortfarande kvar tanken om att göra något för ungdomarna, säger Marie Louise Ek Lindell, bibliotekarie i Högsbo.
Efter att ha diskuterat med skolungdomar uppstod idén med en Book Crossing. Böcker läggs ut på olika 'gömställen' i staden. Det kan vara på bussar, pizzerior, eller inkilat bakom ett stuprör.
Upphittaren får ta boken, läsa den, behålla den så länge hon eller han vill, men förväntas sedan lämna den vidare på ett nytt 'gömställe.'
- Syftet är att skapa läslust bland 15-20-åringar. Det är en svår grupp att nå som sällan går på bibliotek. Dessutom har det inte satsats på dem så mycket tidigare.
1 200 böcker har placerats ut, fördelade på 60 olika titlar. Uppdraget att gömma böckerna har gått till olika skolklasser i de åtta deltagande stadsdelarna.
En bok har hittills hamnat på Oslotåget. En annan hittade Ek Lindells kollega på bussen, bara någon timme efter att projektet officiellt startat.
Hur har ni köpt in böckerna?
- Tyvärr var vi för sent ute för att söka bidrag. Men vi vädjade till våra stadsdelar och fick ett väldigt fint gehör. 37 000 kronor samlade vi in, och det täckte kostnaderna.
På sikt är ambitionen att utöka projektet till att omfatta hela Göteborg. Först ska dock projektet utvärderas. Marie Louise Ek Lindell hoppas få in några av de utplacerade böckerna när de lästs några gånger.
- Hur vi ska få tag på böckerna vet jag inte riktigt. Men det viktigaste är ju att de blir lästa.
Kan man verkligen lämna en bok utomhus. Vad händer om det regnar?
- Då får boken bli vattenskadad. Vi har inte plastat in dem, säger Marie Louise Ek Lindell och skrattar.

