• På Hagabion känns ingen typiskt popcorndoft men så visas heller inga typiska popcornrullar.
Göteborgs Fria

Bio i skuggan av Bergakungen

Den toppmoderna biografen Bergakungen har slagit publikrekord och har omtalats och omdiskuteras. I uppmärksamhetens skugga rör sig andra aktörer. En av dessa är Hagabion, en mer småskalig biografverksamhet.

Ta dig uppför den gamla stentrappan och stig in i den före detta skolbyggnaden. Hagabion, som är en del av Folkets Bio, har som mål att bredda filmutbudet och erbjuder filmer från alla världens hörn. En annan tanke är att erbjuda temaveckor och specialvisningar där filmerna placeras i ett sammanhang och biografen blir något mer än en plats för underhållning.
- För mig så är Hagabion mer en mötesplats, här kan man diskutera. Det finns extra upplevelser utöver själva biobesöket, säger Nancy-Anne Delaney som är föreståndare för Hagabion.

Inredningen i kafédelen är kanske inte det som främst lockar folk: allmogefärger och Basquiat-pastischer på väggarna. Sittplatserna i stora salongen är av enklaste modellen och verksamhetens anknytning till det proggiga 1970-talet syns i en väggmålning med arbetarmotiv.
I resturangen diskuteras den senaste visningen av några besökare. Någon är uppenbart exalterad medan en annan låter mera upprörd.
- Det är viktigt att ha alternativ. Vi kan ju inte erbjuda popcorn eller godis men å andra sidan så har vi en stämning och en atmosfär. De filmer vi visar är egentligen inte svårare än på andra biografer utan de ställer bara andra krav på besökaren, säger Nancy-Anne Delaney eftertänksamt.
Mina fingrar bläddrar snabbt genom ett programblad. Här på Hagabion visas minsann filmer från världens alla hörn, dokumentärer och sådan där konstfilm.
- Ibland vill man ha kvalité och ibland mer lättsmält underhållning. Jag tror att det är bra om bägge alternativen finns. Det behövs, det vet man ju själv, säger Nancy-Anne med anledning av Hagabions profil.
Kanske är det så. Men är inte Folkets bio lite mer pretto?
- Vad publiken vill ha är alltid en svår fråga. Vi visar ju den film som vi tror på. Och människor går ju på våra visningar, säger Nancy-Anne självsäkert.

Biografen har blivit omodern sägs det. Platteve och nedladdning från nätet nämns som orsaker till att folk stannar hemma och tittar på film. Bioföretagen tvingas till nytänk: helhetsupplevelser, mervärden och att erbjuda olika koncept är det som gäller.
- Egentligen fungerar vi på Hagabion och Bergakungen på samma sätt. Vi bägge erbjuder något mer för våra besökare. Det är en tuff period för biografer. Jag menar man sitter skönt hemma i soffan också. Bio kräver ju en del, man måste fixa barnvakt om man ska på bio. Och då blir det ju ett stort projekt. Jag förstår de som hellre ser en film hemma än gå på bio... om nu inte biografen erbjuder något mer, säger Nancy-Anne.

Rent tekniskt har Folkets bio på Haga topputrustning. Och just nu planeras en översikt och renovering av salongen. Kanske hämtas en del inspiration till nytänkande från konkurrenterna.
- På Bergakungen visar de klassiker, ett välkommet inslag. Och vi har funderat på att börja med biljettbokning över nätet, säger Nancy-Anne.
Kanske är likheterna vid en närmare titt på bions David och Goliat trots allt är mer förenande än olikheterna.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Med kärlek till reggaen

Etiketten heter Swingkids.
Målet för skivbolagsdirektören Gillis Bengtsson är att få dansgolvet att toksvänga och feta basen så att byxorna fladdrar.

Göteborgs Fria

Hockeyspelaren fick nog

Tom Malmqvist, countrymusiker och gitarrfodralsdesigner. Men framförallt är han poet och aktuell med debutboken Sudden death, som är en personlig uppgörelse med idrottens våldsamma mansideal.

Göteborgs Fria

Hör upp!

Så har vi återigen samlat ihop några trevliga demos innehållande allt från bossanovapop till göteborgsk skäggrock.

Göteborgs Fria

Sannas sökande blev en bok om rötter

Den prisbelönt fotojournalisten Sanna Sjöswärd är aktuell med boken Rötter där hon porträtterar sin biologiska familj i Iran.
- Det här med att söka sina rötter handlar om ursprung. Att fråga sig vad ens ursprung är. Det kan vara allt från att man kommer från Haparanda men bor i Göteborg. Alla har sina rötter någonstans.

Göteborgs Fria

Filmfest som lyser upp Göteborg

Filmfestivalen är igång och Marit Kapla kan pusta ut. Som programkordinator för Göteborg Internationella film festival har hon lagt ett gigantiskt pussel innan alla filmer hittat sin plats
i programmet.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu