Sara och Sami bråkar om pengar
Bok: Sara och Sami slösar och sparar
Författare: Tomas Dömstedt
Förlag: Vilja förlag
Sara och Sami bor tillsammans. De bråkar om pengar. Sara tycker om att köpa nya kläder och vill äta god och dyr mat. Hon vill ha roligt varje dag. Sami vill att de ska leva billigt och spara pengar. Då kan de göra något riktigt roligt om ett tag. Sara drömmer om att åka till Mallorca. Ska de lyckas spara tillräckligt mycket pengar?
Jag ska inte avslöja hur boken slutar. Men jag blev lite förvånad. Jag trodde att slutet skulle vara mycket mer präktigt. Det var ett bra slut, tycker jag.
Boken går ganska fort att läsa. Det är nästan bara väldigt lätta och vanliga ord i boken. Handlingen är egentligen inte så spännande. Men jag tror att många kan känna igen sig i hur både Sara och Sami ser på pengar.
Ordlista
förvåna/d -t -de jag blev förvånad över slutet = slutet var inte så som jag trodde att det skulle vara
handling -en -ar = det som händer i t ex en bok
präktig -t -a här: ett präktigt slut = ett ordentligt och duktigt slut som man ska lära sig nånting av
slösa -r -de -t = göra av med mycket pengar på saker som inte är så viktiga
spara -r -de -t = göra av med lite pengar och samla ihop pengar till något

