• I lördags möttes damjuniorer från Östhammar och Skärplinge pojkar från Östhammar i en vänskapsmatch. FOTO: PER MALMSTEN
  • Joachim Lindström, tränare och utvecklingsansvarig för damhockey i ÖSK.
Östhammars Nyheter

ÖSK-satsning på tjejhockey

Tjejer från Östhammars SK och SHK Hockey från Skärplinge mötte i lördags killar från Östhammar i två vänskapsmatcher. Deltagandet var betyligt viktigare än resultatet.

ISHOCKEY Östhammars SK, ÖSK, i sällskap med SHK Hockey gick samman för att göra något som lyfter intresset för damishockey. Satsningen var en del i IIHF, internationella ishockeyförbundets beslut att utropa 11-12 oktober till World girls icehockey weekend. ÖSK-hallen var välfylld med unga spelare och anhöriga som ville hjälpa till.

SHK som klubb har kommit lite längre på damsidan än ÖSK. De Skärplingespelare som slöt upp med Östhammarsspelarna i uppvisningsmatchen J18 tjej mot U15 pojkar gjorde riktigt bra ifrån sig och spelade jämnt mot pojkarna. ÖSK:s tjejer har inte hållit på lika länge och hade det svårare mot ÖSK:s tre år yngre killar. Pojklaget vann med 18–0 efter två perioders spel, dessutom med regler som gäller på pojksidan, vilket medger lite tuffare närkamper än normalt inom damishockey.

– Resultatet var oviktigt i den här matchen. Den stora saken var att tjejer och killar spelade på lika villkor. Jag har aldrig hört talas om det förut även om det säkert har gjorts i andra lag. Det var jätteroligt. Tjejerna bjöd direkt efter matchen in killarna till en returmatch i Skärplinge, säger Joachim Lindström, dam- och flickansvarig hockeytränare i Östhammars SK.

De minsta fick också vara med och matcha. I pausen möttes knattespelare, flickor födda 2004 och yngre mot pojkar i samma åldrar. Intressant nog är både ÖSK och SHK Hockey mindre klubbar på landsbygden med goda förutsättningar för att låta ungdomar få träna och utvecklas innan de främsta går vidare till klubbar med bättre lag. Joachim Lindström är jättenöjd med hockeydagen.

– Alla som var med och bidrog ska ha tack och vi har ett fint samarbete med SHK i Skärplinge. Östhammars damjuniorer har seriepremiär i Female hockey league XL mot dem 26 oktober på bortaplan, tillägger Joachim Lindström.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

”Jag blir taggad av smällarna”

Att rusa rätt in i någon utan att väja kan verka både tanklöst och skadligt. Men i Limhamn Griffins damlag handlar det om att övervinna rädslor.

Skånes Fria

Korpen satsar på damer

Gratis domarutbildning och bättre planer och matchtider för damer ska göra Korpenfotbollen mer jämställd.

Stockholms Fria

© 2026 Fria.Nu