• Rachel Cooper.
Fria Tidningen

Ja betyder ja i Kalifornien

Samtyckeslag införs på universitetsområden i Kalifornien efter studentpåtryckningar.

Fallet med Emma Sulkovicz – som bestämde sig för att bära runt på en madrass efter att ha blivit våldtagen på sitt studentboende – satte frågan om sexualbrott begångna på amerikanska högskolecampus på kartan. Efter en intensiv studentkampanj kommer nu ”ja betyder ja” bli principen som ska ledsaga i bedömningen av våldtäktsmål i högskolevärlden i Kalifornien. Tystnad eller avsaknad av motstånd kommer inte längre räknas som ett medgivande.

– Den här lagen styrker utredarna i att då ett sexualbrott utreds måste det finns ett tydligt ”ja” för att det inte ska räknas som våldtäkt, säger Rachel Cooper, genus- och folkhälsovetare som arbetat med sexualpolitiska frågor i USA och i Sverige.

Många i USA bor på så kallade campus under studietiden och lagen kommer alltså gälla sexualbrott som utreds på dessa i Kalifornien.

– Campus är på många sätt en underlig värld, förklarar Rachel Cooper.

– De har egen polis och säkerhetspersonal. I första hand vänder man sig därför oftast till ”campus-polisen” eller skolsköterskan om man blivit utsatt. Så även om landets lagar förstås gäller inom campus i teorin, så behandlas mycket internt.

Universiteten i USA har på senare tid kritiserats alltmer för att inte ta tag i problemen med sexbrott och för att inte utreda och straffa tillräckligt de brott som anmäls inom campus.

– Det är extremt vanligt med sexualbrott inom högskolevärlden, säger Rachel Cooper. Men då det ofta utreds där, leder det till att många fall inte tas vidare och väldigt få leder till några egentliga konsekvenser.

Samtyckeslagen är den första i USA och Rachel Cooper tror att den kan komma att användas som referens för att styrka argumentationen i våldtäktsmål i andra delstater.

– Det skulle kunna leda till att lagen sprids, som till exempel skedde med lagen om samkönade äktenskap. Det här är ett stort steg.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

© 2025 Fria.Nu