Skånes Fria

Krönika: Vem tjänar på övervakningen?

"Den som är villig att byta frihet mot säkerhet, förtjänar inget av dem och kommer förlora båda.”

Orden yttrades en gång i tiden av Benjamin Franklin och trots att det nästan gått 250 år, så är det lika aktuellt som i dag. Jag snackar om övervakning. Och det finns en kategori av människor i den debatten som jag har svårt för, det är de som älskar att dra klyschan ”om man har rent mjöl i påsen så har man inget emot att bli övervakad”. Jasså? Då har du inget emot att få en kamera uppsatt i ditt badrum heller? Det är väl inget fel med att gå på toa eller duscha? Hur normalt som helst, så varför skulle man inte vilja ha en kamera uppsatt i sitt badrum för att visa att man är en reko individ?

Jag hade absolut inte haft något emot den här berövningen av vår frihet om det faktiskt fungerade. Attacker i alla sina skepnader och former har existerat långt innan övervakning fanns och inget tyder på att det kommer minska eller öka, trots att vi är mer övervakade än någonsin. Men den som på fullaste allvar tror att det sitter en människa 24/7 bakom kameran på ditt lokala torg redo att ringa 112 utifall något skulle hända, har kollat på alldeles för många filmer. Jag är ledsen, men din tvättstuga är inte Fort Knox. Hade något, trots allt, hänt så finns det ändå inget den kameran kan göra i just den stunden. Såvida den inte har ett avancerat system av laserstrålar som kan skjutas mot förövaren. Men det lär dröja några år innan vi ser skymten av så sofistikerade kameror. Det enda som kan göras i dagens läge är att retroaktivt gå igenom det som kameran filmat. Men vad hjälper det när brottet redan skett?

För att inte nämna att så fort det råkar vara en uniform på bild, så börjas det manipuleras med både bildbevis och kvaliteten på bilden. Alternativt att de ”saknar” bilder från just den händelsen. Väldigt bekväm ursäkt, eller hur? Så vem är egentligen övervakningen för? Vad är vitsen med att ha ett system som kränker folks rättigheter, kostar samhället enorma resurser och ändå inte fungerar?

Oddsen för att dö i en terroristattack som amerikan är så minimal som cirka 1 på 20 miljoner. Det är många gånger större risk att dö i en bilolycka. Ska vi sluta köra bil också? Jag yrkar inte på att vi ska sluta skydda oss själva för eventuella hot, men den som verkligen vill begå en terrorattack kommer inte låta sig stoppas av vare sig tvättstugekameror eller Säpoagenter som läser ens Twitter-meddelanden. Breivik, om någon, bevisade det.

Så varför byter vi vår frihet mot förtryck?

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

HBTQ – en lönsam affär

EuroGames stärker Stockholms profil som en tolerant stad och ett attraktivt resmål för hbtq-turister.

Stockholms Fria

© 2026 Fria.Nu