Högerextrem väckelse
It’s going to get worse and worse and worse, my friend är ett imponerande stycke dans. Under 50 minuter har den belgiska dansaren Lisbeth Gruwez grepp om publiken med sitt soloperformance där vi får följa fragment av den ultrakonservativa tv-predikanten Jimmy Swaggarts tal. Bitar av en mansröst som växer sig starkare och kraftfullare.
Koreografin är avskalad och mörk. Rörelserna skär genom luften. En upplyst ruta på dansgolvet definierar scenrummet. Det är ett förkroppsligande av väckelsetalarens besatthet av att övertyga sig själv och andra. Först avvaktande, passivt och inkännande med detaljerade rörelser, sedan auktoritärt, övertydligt och med vida rörelser. Mina tankar går också till sökandet efter religiös uppfyllelse. Det slutar i extas där hela Lisbeth Gruwez skakar som i ett okontrollerat anfall.
Jag går därifrån omskakad och med en insikt om retorikens våldsamma makt. Föreställningen på Inkonst i Malmö var den enda planerade i Sverige men har du vägarna förbi Bryssel eller Paris ska du boka in ett besök.
