LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Utrikes
Jonas Andersson

Läsarnas Fria

Klimatskeptiker på konferens i New York

800 personer från olika delar av världen var på plats när världens hittills största sammankomst för klimatskeptiker anordnades i New York den 8–10 mars. Föreläsarna framhöll en avsevärt annorlunda ståndpunkt än den gängse och att konsensus inte råder i klimatfrågan var uppenbart.

Uppfattningen att det råder samstämmighet i forskarvärlden beträffande människans påverkan på den globala uppvärmningen motbevisades kraftigt när världens hittills största sammankomst för klimatskeptiker tog sig an ämnet ”Global warming: Was it ever really a crisis?”. Ungefär 800 forskare, ekonomer, lagstiftare, politiska aktivister och mediarepresentanter deltog i evenemanget, som ägnade sig åt att besvara frågor som de anser har förbisetts av FN:s klimatpanel (IPCC).

Temat för konferensen har sin utgångspunkt i att tiotusentals forskare nu menar att media och miljöorganisationer har fel, och att global uppvärmning inte utgör någon kris. Dessa forskare pekar på en trend med fallande temperaturer sedan år 2000, samt framhåller nya bevis på att koldioxid inte är en kraftig växthusgas.

34 000 forskares namnunderskrifter finns på en petition som hävdar att den globala uppvärmningen har naturliga orsaker och därför inte ska betraktas som en kris.

– Antalet deltagare på det här evenemanget var nästan dubbelt så stort som under konferensen 2008 och föreläsarna detta år tillhör eliten bland klimatforskare, framhåller en av arrangörerna, Joseph Bast, från tankesmedjan Heartland institute.

 Bland föreläsarna fanns bland andra presidenten för EU:s nuvarande ordförandeland Tjeckien, Vaclav Klaus, som under det ekonomiska forumet i Davos deklarerade att han var rädd att frågan om klimatkrisen skulle komma att missbrukas och inskränka människans frihet.

Även Sverige var väl representerat under konferensen, med bland andra Fred Goldman från Kungliga tekniska högskolan som en av föreläsarna.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Politikernätverk kräver sanningen om 9/11

Ett nätverk har bildats för politiska ledare som ifrågasätter den officiella versionen av vad som egentligen hände under 11 september-attackerna. Political leaders for 9/11 truth blir ytterligare ett i den långa raden av nätverk av diverse yrkesgrupper som gått samman med kravet om en ny utredning.

Läsarnas Fria

Gott om jobb för skrupelfria

Trots arbetsmarknadskrisen finns det faktiskt jobb att få. I USA söker försvarsdepartementet 10 000 experter på datasäkerhet. Och om inte det är ditt område söker även varuhuskedjan Wal-Mart 22 000 icke fackföreningsanslutna personer till de 160 nya jättevaruhus som enligt planerna ska öppnas nästa år.

Läsarnas Fria

Massaker mot Perus ursprungsbefolkning

Samma dag som Sverige firade nationaldag skedde en fruktansvärd massaker i norra Peru vid en plats som passande nog kallas Djävulens kurva. Protesterande urbefolkning utrustad med pilbågar och spjut möttes av polis, militära tanks och grovt övervåld. Enligt Amazon Watch, en lokal organisation, dödades närmare 60 civila av polis och militär.

Läsarnas Fria

Svenskar öppnast bland EU:s politiker

En undersökning bland EU:s folkvalda parlamentariker listar svenskar och en svensk miljöpartist som bäst i Europa på öppenhet och demokrati.

Läsarnas Fria

Risk för ökat våld när piratjakt inleds

Den 15 maj skickar Sverige 152 soldater och tre fartyg till Adenviken. Styrkan kommer att ingå i den EU-ledda Operation atalanta och verka utanför Somalias kust för att skydda FN-sändningar mot pirater. Men varför är det egentligen så mycket pirater i Somalias farvatten?

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu