Ruwaida vill bojkotta Hälsans kök
Yvonne Ruwaida (Mp) känner vrede över hur Israel behandlar palestinierna och vill att ockupationen upphör genast. Hon vill också se en bojkott av Hälsans Kök.
Yvonne Ruwaida, riksdagsledamot för Mp i tolv år och numera oppositionsborgarråd i Stockholm, besökte Umeå på kvinnodagen den åttonde mars. Hon var inbjuden av PSV, palestinsksvenska vänskapsföreningen, för att hålla ett föredrag om situationen I Gaza. Ruwaida är själv svensk-palestinier och har därför följt utvecklingen I regionen under lång tid. Hon är starkt kritisk till Israels ockupationspolitik och är särskilt ilsken över den senaste tidens israeliska krigsoffensiv. Offensiven har krävt minst 1300 palestiners liv. Dessutom har den medfört omfattande medfört omfattande ödeläggelse av bebyggelse, vägar och institutioner.
Ruwaida tog avstamp I konfliktens utveckling under 1990-talet och tecknade en bild av utvecklingen fram till idag. Hon förklarade att den israeliska militären försvarar det inhägnade territoriet runt husvagnar som ställs upp på Västbanken på ideologiska grunder. Hon förklarade också hur muren förstör förutsättningarna för enskilda företagare att bedriva verksamhet. Enligt Ruwaida är Gaza som ett fängelse, som nu dessutom till stora delar är sönderbombat.
- Som alltid i krig så är det kvinnor och barn som drabbas värst, menar hon.
För att påverka den israeliska regimen är bojkott ett av flera sätt, enligt Ruwaida. Men hon är noga med att påpeka att en allmän bojkott av allt som kommer från Israel inte är realistiskt. Det blir helt enkelt för många varor att hålla reda på. Istället förespråkar Ruwaida en selektiv bojkott.
- Om alla vegetarianer skulle bojkotta de vegetariska produkterna från Hälsans kök , som produceras av de israeliska bosättarna, så skulle det ge effekt, säger Ruwaida.
En annan idé som Ruwaida lanserade var att Sverige borde kräva att Israel återbetalar de biståndspengar som Sverige skänkt till Palestina, då de byggnader som biståndet avsåg nu har bombats sönder. Föredraget ägde rum i stadsdelen Ålidhem och publiken var blandad. Där fanns såväl palestiner som engagerade svenskar. Efter föredraget bjöds det på linssoppa och palestinsk sallad. Varken soppan eller salladen kom från Hälsans Kök.
