LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Recensioner
sirin hajo

  • Lenka Reinerová på kafé Imperial, Prag 2004
Läsarnas Fria

Självbiografiskt från framdrömda och verkliga tillflyktsorter

Har man någonsin haft lyckan att under en längre period leva i Prag, vill man gärna ansluta sig till författarinnans framdrömmande av ett eget Pragkafé och befolka det med egna vänner och bekanta.

Titel: Drömmarnas kafé [sju självbiografiska berättelser] 

Författare: Lenka Reinerovà

Förlag: Bokförlaget Perenn

Har man någonsin haft lyckan att under en längre period leva i Prag, vill man gärna ansluta sig till författarinnans framdrömmande av ett eget Pragkafé och befolka det med egna vänner och bekanta. Kafébesökarna skulle troligtvis vara andra än de Lenka Reinerovà fyller sina drömmars kafé med, men lokalen skulle i likhet med hennes sväva över staden med de hundra tornen.

Där ovanifrån skulle man i fred för turisthorder kunna betrakta Vaclavplatsen, Gamla stans torg, Prags slott och Karlbron, eller vad man för ögonblicket skulle vilja fästa blicken på.

Den första av de sju självbiografiska berättelserna i novellsamlingen Drömmarnas kafé inleds med att författarinnan drömmer fram och minns. Minns sin hemstad, sin ungdom, Pragkaféerna och inte minst de döda vännerna som nu befolkar drömmarnas kafé.

Men novellerna är inte bara en nostalgisk återgivning av svunna dagar, svunnen ungdom och ett annat Prag där Café Arco utgör en utopisk plats där intellektuella, bohemer och konstnärer samlas för idé- och meningsutbyte. De skildrar även skräckscenarion från de nazistiska koncentrationslägren där Lenka Reinerovà miste familj och vänner.

I inledningen till en av novellerna sitter huvudpersonen, som kan förmodas vara författarinnan, vid Genèvesjön och njuter av den soldränkta utsikten där segelbåtarna passerar hennes blick. Plötsligt får hon syn på den svarta svanen som ensam glider på vattnet och idyllen förmörkas av en mäktig skräck, svår att bryta och övervinna. Förträngda minnen tränger sig till ytan. Samma novell, nästa scen: Med två män i en bil, på väg genom iskalla landskaps stelfrusna fält, genom en by, mot kvinnolägret Ravensbrück där den älskade lillasystern gick döden till mötes.

De återblickar som fladdrar förbi blir tydliga även för läsaren: Minnesbilder av lillasystern som spädbarn och en lycklig barndoms komiska lekar, men också andra kaotiska bilder från Prag, fängelset Rieucros i Paris, från ökenlägret Oued-Zem vid utkanten av Sahara där flyktingar internerades, från senare förföljelser av den tjeckiska kommunistregimen och många fler, minnesbilder som dröjer sig kvar en stund och en fråga infinner sig: Hur många umbäranden, sorger och förluster kan en människa egentligen överleva?

Lenka Reinerovà föddes 1916 i Prag, i en tysktalande judisk familj, och gick ur tiden den 27 juni 2008. Hon tillhörde de Pragförfattare som skrev uteslutande på tyska. I en sinnesomtöcknande – men också grymt realistisk – språkdräkt iklär Reinerovà tilldragelserna i sitt liv, ett liv som präglas av dramatik, flykt undan nazismen, fångenskap och exil i länder fjärran från hemlandet.

En alldeles särskild kärlek tillägnas Mexiko, som blev författarinnans asylland och som hon nådde första gången 1941. I den avslutande novellen återkommer minnena av landet och med det andra återseendet ett halvt århundrade senare, då hon av Nationella autonoma universitetet i Mexiko och Goetheinstitutet blir inbjuden till en konferens rörande de tysktalande emigranternas kulturverksamhet i landet under andra världskriget.

Och kanske var det delvis den välkomnande himlen och solen, de snötäckta vulkantopparna, gästfriheten och villigheten att hjälpa hos ett vänskapligt sinnat folk som fick henne att vilja börja om eller gå vidare. Men framförallt att fortsätta skriva.

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Himmel och helvete på kongolesisk förortskrog

I sin senaste roman bjuder författaren Alain Mabanckou på en minst sagt annorlunda läsupplevelse och öppnar läsarens ögon för ett mustigt och märgfullt skrivsätt. Varje livshistoria som berättas i Slut på kritan kan ses som en novell för sig: tragikomisk och satirisk.

Läsarnas Fria

Alexandria i nöd och lust

Edwar Al-Kharrat skildrar Alexandria före och under andra världskriget i en kärleksfull, poetisk lovsång, genom den unge Mikaels starka minnesbilder. Det förflutna återupplivas, gamla gator får liv och sedan länge döda släktingar, vänner och kärlekar andas åter.

Läsarnas Fria

Naken rädsla och tung last

Köttiga gitarrer, naken rädsla och tung last i utkanten av prärien. Än en gång tar LFT:s mest hängivna country- och blueslyssnare Bengt O Tedeborg pulsen på de senaste skivsläppen inom genren. Den här gången hittar han tre svenska artister bland guldkornen.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu