Colombia: tre lögner i ett hav av propaganda
Frigivningen av Ingrid Betancourt var en militärstrategisk succè.
I svensk media har frigivningen framställts som en intelligent attack mot en fångtransport. Carlos Garcia från Comite permanente de derechos humanos (den permanenta kommiten för mänskliga rättigheter) berättar att “det fanns redan vid attacken en överrenskommelse om en frigivning av fångarna. Regeringen bröt denna överrenskommelse och attackerad bokstavligt talat en fångöverväxling vilket bör ses som ett brott mot internationell rätt”
Frigivningen var alltså inget militärt snilledrag utan en del i propagandakriget. Alvaro Uribe skulle aldrig låta FARC framställas som villiga att överlämna sina fångar. Uribe:s bild av Farc, är en grupp terrorister som är omöjliga att förhandla med.
FARC på väg under
Visst har FARC mött en rad viktiga förluster under de senaste året. Gerillans struktur är ännu intakt. Likaså tillgång till militärtmaterial som bla Luis Eladio Pérez föredetta FARC-fånge beskrivit i ett flertal intervjuer “Farc är inte försvagade militärt, de kan köpa de vapen de vill” sa han till DN den 8/6.
Konlikten har fötts ur landet sociala och politiska problem och kommer aldrig kunna lösas militärt. Problematiken fortsätter att existera. Än idag befinner sig hälften av landets befolkning i fattigdom. Regeringens krig mot gerillan har resulterat i hundratusentals mördade och 4,5 miljoner internflyktingar.
Säkerheten har ökat under Alvaro Uribe
Under Uribe har de paramilitära grupperna på landsbygden ökat. Trots detta sägs regeringen påbörjat en avrustning av grupperna 2004. Detta har visats vara en skenmanöver menar Paulo Gustavo Petro som under många år forskat kring paramilitärerna. Paramilitärerna sades under början av avrustningen vara 33 000. Några månader innan var de endast 12 000. När regeringen idag säger att de avbeväpnat 60% av paramilitären har de inte avbeväpnat en enda.
Dagens paramilitära våld består av selektiva mord som lätt kan döljas i statistiken. En strategi som ger en illusion av att våldet avtar. Sedan avrustning påbörjades har 3 300 personer mördats av paramilitären. Under de senaste åren har kopplingarna mellan regeringen och paramilitärerna blivit allt tydligare. 10 % av kongressens ledamoter sitter i fängelse pga samband med grupperna. Ytterligare 10% befinner sig i rättsliga utredningar.