LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Recensioner
Max Edenborg

  • Tre bröder som inte har talat med varandra på flera år stämmer träff på ett tåg i Indien i ett försök att återförena familjen.
Läsarnas Fria

Välbekant Wes Anderson

En bagatellfilm som tål att ses åtminstone en gång.

Wes Andersson återvänder till den dysfunktionella familjen i sin senaste film The Darjeeling Limited.

Återföreningen har han använt förr, både i The Royal Tenenbaumns och The Life Aquatic, och tyvärr tillför han inte mycket nytt denna gång.

The Royal Tenenbaums handlade till stor del om relationer och icke-relationer och att försöka nå varanda. The Life Aquatic var inte lika tydlig i sina relationer utan bottnade snarare i de enskilda karaktärerna, och den utvecklingen, från relationerna till karaktärerna som fristående subjekt fortsätter i The Darjeeling Limited.

Karaktärerna är lustiga, men känns ibland aningen platta, kanske just i relationerna till varandra. Istället blir det en komedi i mer traditionell bemärkelse där karaktärerna säger och gör lustiga saker, till synes av ren slump. Jag vilar på den vackra ytan, scenografin, fotot och musiken, men när filmen är slut finns det inte mycket kvar att hämta.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Downloading Nancy - mörker utan hjärta?

Downloading Nancy skildrar ett liv som gått förlorat redan när filmen börjar, skriver Max Edenborg. Han menar att filmens styrka är att den ger ett träffsäkert porträtt av en människa vi inte förstår, och helst av allt vill undvika.

Läsarnas Fria

Naken rädsla och tung last

Köttiga gitarrer, naken rädsla och tung last i utkanten av prärien. Än en gång tar LFT:s mest hängivna country- och blueslyssnare Bengt O Tedeborg pulsen på de senaste skivsläppen inom genren. Den här gången hittar han tre svenska artister bland guldkornen.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu