LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Utrikes
Judie Gumm

Läsarnas Fria

Uranmöte i Tysklad

Mer än hundra anti-kärnkraftsaktivister från sex europeiska länder träffades i lördags i Dortmund, Tyskland för att hålla en konferens om uran. Deltagarna, som kom från ett förtiotal organisationer i Ryssland, Frankrike, Nederländerna, Sverige, Ungern och Tyskland, höll föreläsningar och workshops runt temat uranbearbetning.

Efter livliga diskussioner lyckades deltagarna enas om en deklaration som kräver att uranbrytning, uranbearbetning samt användandet av uran för militära syften genast ska avbrytas. Representanter från de deltagande organisationerna skrev i ett uttalande att mötet var ett viktigt startskott till att skapa ett brett internationellt nätverk för effektivt motstånd mot kärnkraftsindustri. Bland de svenska deltagarna märktes medlemmar från Folkkampanjen mot kärnkraft-kärnvapen. 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Gott om jobb för skrupelfria

Trots arbetsmarknadskrisen finns det faktiskt jobb att få. I USA söker försvarsdepartementet 10 000 experter på datasäkerhet. Och om inte det är ditt område söker även varuhuskedjan Wal-Mart 22 000 icke fackföreningsanslutna personer till de 160 nya jättevaruhus som enligt planerna ska öppnas nästa år.

Läsarnas Fria

Massaker mot Perus ursprungsbefolkning

Samma dag som Sverige firade nationaldag skedde en fruktansvärd massaker i norra Peru vid en plats som passande nog kallas Djävulens kurva. Protesterande urbefolkning utrustad med pilbågar och spjut möttes av polis, militära tanks och grovt övervåld. Enligt Amazon Watch, en lokal organisation, dödades närmare 60 civila av polis och militär.

Läsarnas Fria

Svenskar öppnast bland EU:s politiker

En undersökning bland EU:s folkvalda parlamentariker listar svenskar och en svensk miljöpartist som bäst i Europa på öppenhet och demokrati.

Läsarnas Fria

Risk för ökat våld när piratjakt inleds

Den 15 maj skickar Sverige 152 soldater och tre fartyg till Adenviken. Styrkan kommer att ingå i den EU-ledda Operation atalanta och verka utanför Somalias kust för att skydda FN-sändningar mot pirater. Men varför är det egentligen så mycket pirater i Somalias farvatten?

Läsarnas Fria

Britterna förbereder gigantisk picknick

I England har de mycket kul för sig. I sommar planerar våra brittiska grannar för en jättelik gemensam utelunch. Projektet The big lunch lanseras av företaget Project eden, som tidigare har byggt de stora biosfärer ni kanske har sett på tv.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu