Kvinnor i Västra Götaland hårdast drabbade
GFT:s granskning visar också att kvinnor är hårdare drabbade än män i samtliga landsting: ”Stereotypa uppfattningar om kön påverkar”.
Kvinnor får oftare olämpliga läkemedel än män, i samtliga landsting – och kvinnor i Västra Götaland är allra mest utsatta.
– Det är klart att det är ett jätteangeläget område att jobba med, säger Malena Lau, utvecklingsledare vid regionens Kunskapscentrum för Jämlik Vård (KJV).
År 2012 fick centret i uppdrag av regionstyrelsen att ta fram en handlingsplan för att vården ska bli jämlik och jämställd. Sedan dess har den totala förskrivningen av olämpliga läkemedel minskat med 0,79 procentenheter. Gällande kön syns också en marginell förbättring. I slutet av 2012 hade 3,1 procentenheter fler kvinnor än män olämpliga läkemedel, i mitten av 2014 var siffran 2,97.
Vad beror då skillnaderna på? Enligt Malena Lau och Johan Fastbom, vid Socialstyrelsen, handlar förklaringen delvis om mäns och kvinnors olika sätt att söka vård, att kvinnor lever längre och att grupperna till viss del drabbas av olika sjukdomar och tillstånd. Exempelvis är inkontinens vanligare bland kvinnor, enligt Fastbom.
GFT har därför gått igenom statistik gällande alla olämpliga läkemedel som skrevs ut i Västra Götaland till personer över 75 år under perioden november 2013 - januari 2014. Genomgången visar att endast 14,1 procent av läkemedlen rör inkontinens. De tre vanligaste olämpliga läkemedlen är istället ett smärtstillande medel, ett sömnmedel och ett ångestdämpande medel. Malena Lau konstaterar att stereotypa föreställningar om kön och genus är förklaringen bakom flera av skillnaderna.
– Män får mer prover och undersökningar och kvinnor mer läkemedel. Det är ett problem som vi inte bara kan lösa genom riktlinjer utan vi måste diskutera med vårdpersonalen och man måste fråga sig: bemöter jag verkligen varje individ utifrån den personens egenskaper och behov eller är det andra föreställningar som styr?
Kunskapscentrum för Jämlik Vård håller regelbundet utbildningar i jämlikhet och jämställdhet för vårdpersonalen, men just nu har de inget särskilt fokus gällande läkemedelsförskrivning, enligt Malena Lau.
– Men att ni nu lyfter upp frågan gör det extra aktuellt, vilket skapar bättre förutsättningar för oss att lyckas, säger Malena Lau.
Kvinnor hårdast drabbade
10,87 procent av kvinnorna och 7,9 procent av männen över 75 år i Västra Götaland har minst ett olämpligt läkemedel. Snittet för män och kvinnor sammanslaget är därmed 9,64.
Källa: Socialstyrelsens öppna jämförelser (mätperiod andra kvartalet 2014).
3 vanligaste olämpliga läkemedlen i regionen
1. Tramadol – ett smärtstillande läkemedel som tillhör klassen opioider
2. Propiomazin – ett sömngivande läkemedel
3. Hydroxizin – klådstillande, lugnande och ångestdämpande läkemedel
Källa: Kvalitetsportal.se. Avser personer som är 75 år och äldre i Västra Götalandsregionen. (Mätperiod november 2013 - januari 2014).

