• Antalet personer som smittas med hiv i Haiti minskar men problemen kring sjukdomen består. Mer än dubbelt så många kvinnor som män smittas och orsaken är tydlig - det är inte kvinnorna utan männen som är beslutsfattare över kvinnornas kroppar.
Fria.Nu

I Haiti kan kön betyda liv eller död

Dr Jean William Pape, chef för Gheskio - en organisation som arbetar med hiv/aids - har goda nyheter. Hälften så många personer smittades med hiv förra året i Haiti jämfört med 1993. Men trots hårt arbete bland hiv-forskare och aktivister, stångas de med en starkt motarbetande kraft - djupt rotade ojämlikheter mellan könen.

I dag får ungefär 10 000 människor bromsmediciner i Haiti, och de pengar som är på väg ska finansiera dubbelt så många behandlingar. I ett fattigt och djupt splittrat land har allmänna, privata och internationella organisationer gått samman för att bekämpa smittan och man har gjort framsteg.
Men studier visar att trots den allmänna minskningen av hiv är siffrorna dystra för kvinnor och flickor. En nysläppt rapport från UNAIDS, FN:s samlade program för hiv/aidsinsatser, visar att 2,2 procent av den vuxna befolkningen i Haiti testade positivt. 2003 rapporterades 3,1 procent vara hiv-positiva. Men det finns inget bevis för att minskningen gäller kvinnor på landsbygden.

Jean William Pape själv rapporterar vad han kallar 'något oroande' upptäckter: en tredjedel av Haitis hiv-fall finns i den västra regionen av landet, vilken omfattar huvudstaden Port-au-Prince, och de flesta av dem är kvinnor. Haitis hälsodepartement rapporterade i år att frekvensen bland flickor är dubbelt så stor som bland pojkar.
- Det inte är så svårt att förstå. Kvinnor är trogna en man, medan mannen inte är det, så han kan ha kontakt med tio eller fler olika kvinnor, och han för smittan vidare till sin partner. Det är också så att flickor blir erbjudna pengar eller varor av vuxna, så vi ser tydligt att flickor är mycket mer utsatta, förklarar Pape.
- På grund av denna maktobalans kan man inte förvänta sig att kvinnor ska vara beslutsfattarna när det gäller att skydda sig mot hiv. Vi måste fortfarande sikta på männen för att komma åt ökningen bland kvinnor, säger Steeve Laguerre vid den amerikanska biståndsorganisationen Catholic Relief Services hiv/ aidsprogram.

Mer än 60 procent av Gheskios patienter är kvinnor, och de som arbetar där ser effekterna av den rådande ojämlikheterna mellan könen varje dag. Nathalie Coicou, psykolog på Gheskio, arbetar med gravida kvinnor som har blivit testade positivt. Hon säger att de flesta av hennes patienter har smittats av en otrogen partner.
- Kvinnor har inte makten att förhandla om preventivmedel, även om de vet att männen är med andra kvinnor. Det handlar dels om ekonomiskt beroende, men också om att kvinnor har mindre makt att fatta beslut, säger hon.
Coicou råder kvinnorna att använda preventivmedel med de män som smittat dem för att förhindra upprepade smittotillfällen eftersom det kan försämra deras hälsa ytterligare. Men kvinnorna säger att männen vägrar.
Nathalie Coicou har den senaste tiden varit tvungen att skjuta upp sitt arbete med gravida kvinnor för att fallen ökat så kraftigt i en annan kategori, våldtäktsoffren.
År 2000, när Gheskio öppnade sin mottagning för offer för sexuellt våld, tog den emot tio våldtäktsoffer under året. Varje år sedan dess har antalet ökat och 2005 var siffran 300.
Flera organisationer förser våldtäktsoffer med ett paket som bland annat innehåller förebyggande bromsmediciner, men många offer känner inte till det.
- En del offer förstår inte att mannen inte har en rättighet att våldta dem. Andra är motvilliga till att anmäla eftersom de är rädda för repressalier eller för att de inte tror på Haitis rättssystem. Deras rädsla är välgrundad - många gånger leder rättsliga processer ingenstans, berättar Coicou.

Dr Marie Deschamps, Gheskios generalsekreterare, är trött på att se våldtäktsoffer sitta i vänthallen, rädda att gå hem eftersom deras angripare fortfarande är ute på fri fot. Tillsammans med andra medicinska och rättsliga arbetare har Deschamps bildat ett kvinnors konsortium för att hjälpa regeringen att prata om våldet mot kvinnorna.
Under ett möte hos Gheskio denna vecka har forskare tillsammans med andra organisationer kommit överens om att deras arbete måste fokusera mer på problemen runt våldtäkter genom att utbilda personalen och öka allmänhetens medvetenhet. När det gäller den sociala faktorn söker man andra lösningar.
Coicou anser att anledningarna till den stora ökningen bland kvinnor och flickor grundas på två faktorer, dels en större biologisk mottaglighet, men också den sociala uppfattningen om ojämlikheten mellan könen. Hon ser utbildning som en väg att upplysa om det senare.
- Ja, vi måste verkligen stärka kvinnorna, avslutar Jean Pape.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

© 2026 Fria.Nu