Fria.Nu

Homosexuella avrättade i Iran

Observationsorganistionen för mänskliga rättigheter i Iran har visat sin oro för att två homosexuella blev avrättade i Iran i veckan. Trots internationella och nationella protester används fortfarande dödstraffet flitigt i ärenden som faller inom ramen för de mänskliga rättigheterna.

Organisationen för mänskliga rättigheter i Iran vände sig starkt mot avrättningarna i veckan och menade att det är ett brott mot människors rätt till liv och den personliga säkerheten. De bad den Iranska myndigheten att inte tolka homosexuallitet som ett brott.

Söndagen den 13 november i år rapporterade den persiska nyhetstidningen Keyhan Daily News att två homosexuella unga män avrättats genom hängning i staden Gorgan i Iran. Tidningen beskrev att homosexuallitet räknas som en kränkning där straffet är avrättning i det islamiska systemet. I princip så ska domstolarna ta folkets frikännande som grund när det gäller sådana fall. Rättsväsendet förföljer inte de homosexuella aktivt om de inte visar sin sexuella lägning, men som det ser ut i det här fallet har de mänskliga rättigheterna inte uppmärksammats säger de ansvariga på Förbundet för försvarande av de mänskliga rättigheterna till Farda Radio.

Mina Ahadi, ordförande i Kommitéen mot avrätningar, säger att avrättning är en av de vidrigaste straffen som finns och att sådana straff används av Irans regering för att skrämma folk. Och mycket tyder på att regimen inte har folket med sig i sina tankar kring dödsstraff. En ung kvinna dömdes till dödstraff enligt den islamiska lagen om vedergällning (Qessas)för två år sedan, men en opinionsundersökning som publicerades i Etemad Daily News nyligen visade att 90 procent är emot att hon ska avrättas. Efter att hon var nära döden i förra veckan ska hennes fall nu prövas på nytt.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Frågor kring iransk flygkrasch

Flygkraschen i förra veckan är inte första tillfället då journalister eller författare i Iran har dött på ett konstig sätt. I den här olyckan dog 106 personer varav 68 var journalister. Men nu höjs röster från det civila Iran om att olyckan berodde på slarv, och ansvar utkrävs nu från myndigheterna.

Två unga män hängdes i Iran

Två unga män har blivit hängda i Iran, säger Irans organisation för mänskliga rättigheter. I Iran och utomlands har man protesterat, men ändå är dödsstraff vanligt i Iran.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

© 2026 Fria.Nu