Kan valet i Irak skapa demokrati i Mellanöstern?
Egyptens regering säger officiellt att det är bra att USA ordnar val i Irak. Men många undrar om man kan ha ett val när landet är ockuperat. Och få tror att valet kommer att göra Irak mer demokratiskt.
I förra veckan var det ett möte om Iraks framtid i den egyptiska staden Sharm El-Sheikh. Utrikesministrar från 20 länder, bland dem Iraks grannländer, var med på mötet. FN, EU, Arabförbundet och Organisationen för islamska stater var också med. Alla sa att det är bra att Irak ska ha parlamentsval den 30 januari. De skrev på ett papper att de tyckte det. De som tycker att kriget i Irak var fel skrev också på papperet.
FNs generalsekretare Kofi Annan sa att valen i Irak är viktiga. Han sa att de kan stoppa våldet i Irak. Men många experter i Egypten tror inte att det blir så.
- Övergångsregeringen i Irak vill låtsas att de har gett Irak demokrati. Det är samma sak med valet i Afghanistan, säger Walid Kazziha. Walid Kazziha är professor i statskunskap vid Amerikanska universitetet i Kairo.
De konservativa politikerna i USA tror att ett demokratiskt Irak kan göra hela Mellanöstern demokratiskt. Experter i Egypten tror inte på det. I juni sa Egyptens regering att de inte ville ha mer demokrati i området. Egyptens regering har inte arbetat för mer demokrati på 20 år. De har förändrat ekonomin, men inte politiken. I juli i år bytte de ut en del folk i regeringen. De bytte ut dem som arbetade med ekonomi. Men de som arbetade med inrikesfrågor och säkerhet fick vara kvar.
- Regeringen säger att vi inte kan ändra politiken om vi inte ändrar ekonomin först, säger Kazziha.
Mohamed Said är vicechef på al-Ahram-centret för politiska studier. Han tycker att Kazziha har rätt.
- Regeringen har gjort ekonomin friare. Då kan hela samhället bli friare, säger han.
Men de flesta experter tror inte att Egyptens politik är på väg att förändras. De tror inte heller att ett val i Irak kan förändra Egyptens politik.
- USA ockuperar Irak. Om de ordnar ett val i Irak, blir det inget riktigt val, säger Said.
- FN kommer inte att hjälpa till mycket med valen, fortsätter han. Därför kommer man inte att veta om någon fuskar. Det är inte demokrati.
- Nu planerar övergångsregeringen valen. De har inte rätt att regera enligt lagen. Därför är det svårt för dem att regera. Och andra länder i Mellanöstern kommer inte att vilja göra som Irak. Det spelar ingen roll vilket resultat det blir i valet.
- Valen i Irak kommer att påverka irakierna. Det kommer inte att påverka andra länder, säger en person på Egyptens utrikesdepartement.
Och många i arabvärlden tycker inte alls att det är något riktigt val.
- Det finns ingen stat, eftersom samhället har förstörts. Valet är meningslöst eftersom Irak inte finns längre, säger Kazziha.
