Skarp kritik mot nytt Google-avtal
Googles nya användaravtal ska göra det lättare att använda Googles tjänster genom att sammanlänka allt från Gmail och Google+. Men många kritiker är rädda att Google nu får tillgång till för mycket information om sina användare.
Den 2 mars började Googles nya användarvillkor gälla. Alla Googles tjänster, från Gmail till Google Earth, ska sammanlänkas så att information kan passera mellan tjänsterna i ett och samma konto. Många kritiska röster har höjts över att Google nu kommer att kunna pussla ihop en ännu tydligare bild av sina användare.
Marcin de Kaminski är doktorand i rättssociologi vid Lunds universitet och verksam i forskargruppen Cybernormer. Han tycker att integritetsproblemen med Google har pågått länge.
– Hur bra är det att samla så mycket information på en plats, utan insyn och med nästan inga regleringar?
Alla som har ett Google-konto kan logga in och titta på tjänsten Google Dashboard. Där samlas stora delar av den information som Google har om kontoinnehavaren, bland annat webbhistorik. Marcin de Kaminski är positiv till att Google är så pass öppna med vilken information de har men säger att problemet är att de inte berättar hur informationen kommer användas.
Efter påtryckningar från bland annat USA och Kina har Google lovat att anpassa sig till olika länders lokala lagstiftning. Marcin de Kaminski menar att detta kan leda till ännu större integritetshot, speciellt i länder där polisens rätt att övervaka medborgare är stor.
– Om polisen begär ut information om någon så skulle den informationen kunna bli väldigt allomfattande.
Allt från var personen varit inloggad till all brevväxling och sökvanor skulle kunna ge stater en djupgående bild av meningsmotståndare, menar Marcin de Kaminski.
Skarp kritik har också kommit från Europas 29 datainspektionsmyndigheter med Frankrike i spetsen. I ett brev från franska datainspektionen, CNIL, uppmanas Google att vänta med införandet av de nya användarvillkoren som data inspektionerna menar strider mot europeisk dataskyddslag. CNIL säger också att de är oroade över att användare kommer ha svårt att förstå vad de skriver under när avtalet gäller alla Googles tjänster. De säger också att det nya avtalet gör det svårt att se hur Google kommer att kombinera ihop informationen från olika tjänster. Jonas Angvall på svenska Datainspektionen håller med om kritiken.
– Som användare är det viktigt att man vet vad man samtycker till, säger Jonas Agnvall. Vi jobbar bland annat för att Google ska ha så tydliga avtal att man förstår vad man skriver under.
Den franska datainspektionens granskning av Google kommer att fortsätta under våren.
Men för Marcin de Kaminski handlar problemet inte bara om Google utan också om att informationen som finns på nätet kontrolleras av ett fåtal aktörer.
– Just nu delar Facebook och Google på nästan all information som finns om oss på nätet. Därför är det extra viktigt att fråga sig vem vi litar på med vår data.
Googles nya användaravtal:
Googles nya policy gör att alla Googles tjänster kan byta information mellan varandra. Ett gemensamt användaravtal ska göra det lättare för användare att förstå vad de skriver under. Enligt Google ska informationen bland annat användas för att skicka ut anpassad reklam till sina användare.
Tips för användare:
Att helt bli av med Googles övervakning är svårt om man inte har stora tekniska kunskaper inom IT. Här är några knep för att hålla Google borta:
• Logga ut så fort du är klar med Gmail. Googles nya policy gäller bara så länge du är inloggad.
• ”Lägg inte alla ägg i en korg”. Använd olika tjänster från olika leverantörer. Din integritet blir extra hotad om all information är samlad på en plats. Du kan också använda alternativa sökmotorer.
• ”Cookies”. Spåra dina surfvanor. I de flesta webbläsare kan du stänga av möjligheten att använda treparts-cookies.
• Alla som har ett Googlekonto kan logga in på Google Dashboard. Där finns information om användaren från flera av Googles tjänster. Här kan du bland annat stänga av sökhistoriken i Google och Youtube.