Skånes Fria

Demonstration i kärlekens tecken

På fredagskvällen den 17 februari samlades ett hundratal eldsjälar på Stortorget i Malmö i en manifestation för kärleken, Alla vi som Älskar Malmö! Initiativtagaren Tony Bengtsson hoppades på tio tusen, men var tacksam för dem som dök upp.

– Ni som är här räknas desto mer, sa han i från statyns trappa på torgets mitt.

Stämningen var god bland de närvarande och budskapet om kärlek inspirerade.

– Man kan enas kring kärlek, säger Nils Lundström, en av deltagarna.

För Max Strandberg Hansen är detta den första demonstrationen han deltar i.

– Det känns fint, men känslosamt. Man kan inte förstå det som händer i Malmö nu. Det är overkligt, säger han.

– Det räcker inte med en person. Alla behöver samlas och ta kontakt med varandra. Alla kan vara med och förändra. Man behöver inte vara politiker. Han (Tony Bengtsson) är en vanlig person som gör detta, säger Valentina van Belkom.

Paul Voiojt tyckte att sammankomsten var fin, men att det var dålig uppslutning. – Det är hemskt det som händer i Malmö just nu, säger han.

Hannelore Pilio håller med.

– Föräldrarna måste ta ansvar när barnen är små, annars blir det så här, säger hon om situationen i Malmö.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Norrköping Pride kämpar för världen

Under temat Se världen: Se ut gick årets Pride-säsong av stapeln i Norrköping den 3-4 maj. Festivalen bjöd in till samtal om kärleken och den gemensamma kampen för allas rätt att få vara den de är och vill vara. "Det handlar om oss som individer och vår plats i världen", säger Ellen Larsson, talesperson för Norrköping Pride.

Landets Fria

Miljöfarlig aska blir vätgas

Varje år producerar Sverige cirka 4,4 miljoner ton hushållsavfall. Merparten eldas upp och kvar blir en miljon ton miljöskadlig aska. Nu har dock en teknik utvecklats av forskare på Lunds tekniska högskola (LTH) för att använda askan till att producera vätgas.

Landets Fria

Ambulans önskas till Syrienprojekt

Endast 330 mil från Karlstad pågår ett krig. Nu har en insamling inletts för att hjälpa det syriska folket med medicinska resurser. Bland annat önskas en ambulans och sjukhusmaterial.

– Behovet där nere är hur stort som helst. Flera miljoner människor är på flykt, säger kommunalrådet Niklas Wikström (Fp).

Landets Fria

Eurokrisen bakslag för jämställdheten

I eurokrisens spår kommer neddragningar inom den offentliga sektorn i Europa. Och när arbetstillfällen försvinner är det kvinnorna som drabbas. Det talar Mikael Gustafsson (V), EU-parlamentariker och ordförande för jämställdhetsutskottet, om när han medverkar på Feministiskt forum i Umeå den här veckan.

Landets Fria

Fiskar stressas av extremväder och mediciner

Två nya studier från Umeå universitet om fiskar bevisar att akvatiska samhällen är mer mottagliga för yttre påverkan än man tidigare kunnat påvisa. Forskningen inom fiskars sociala liv är relativt ny. 90 procent av all forskning om fiskars beteende har gjorts de senaste 20 åren.

Landets Fria

© 2026 Fria.Nu