Fria Tidningen

Egyptier döms till straffarbete för islamförolämpning

Egyptiern Ayman Youssef Mansour har dömts till tre års straffarbete av landets civila domstol för att ha förolämpat islam på Facebook.

Mannen spårades upp via sin internetadress och greps av polisen i augusti. Enligt domstolen har mannen ”avsiktligt förolämpat islams värdighet och attackerat tron med förolämpningar och förlöjligande”. Rätten anger dock inte några detaljer om vad han ska ha skrivit. Domen fick genast kritik av människorättsorganisationer.

– Detta är väldigt allvarligt, säger Heba Morayef, Kairobaserad forskare för Human rights watch till webbtidningen The daily news Egypt.

– Domen kan påverka den politiska debatten. Religionens roll i staten är en stor fråga inför valet.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

3 års fängelse för facebookinlägg

En 27-årig egyptier dömdes i onsdags till tre års fängelse för hädelse efter att ha lagt upp delar av en islamkritisk film på facebook.

Fria Tidningen

President anklagas för kupp

Stora protester väntades i Egypten på fredagen efter att president Mohammed Morsi utfärdat en konstitutionell deklaration som i princip ger honom oinskränkt makt fram tills en ny grundlag har skrivits.

Fria Tidningen

Egyptisk militär fängslar pacifist

Torsdag 31 mars ställdes den egyptiska pacifisten Maikel Nabil Sanad inför rätta, enligt den internationella organisationen War resisters international, WRI.

Fria Tidningen

Journalist deporterad från Egypten

Den amerikanska frilansjournalisten och fotografen James Buck stoppades av säkerhetspolisen på flygplatsen i Kairo i fredags och nekades inträde i landet utan förklaring.

Fria Tidningen

© 2025 Fria.Nu