Domare som utredde poliser mördad
Den brasilianska domaren Patrícia Acioli utredde milisgrupper som misstänks inkludera poliser. För drygt två veckor sedan sköts hon till döds utanför sitt hem.
Vid stranden i staden Niteroi, tre mil från Rio de Janeiro, står ett ensamt högt kors som påminnelse om mordet på Patrícia Acioli, som sköts till döds den 12 augusti. Få människor som passerar korset, som rests av fredsorganisationen Rio de Paz, tar någon notis om det. Många människor joggar förbi, medan andra tar bilder av utsikten över havet och de omliggande bergen. Endast en äldre man stannar en kort stund och läser de uppklistrade meddelanden som Aciolis anhöriga, vänner och kollegor fäst vid korset.
– Hade detta varit på någon annan plats i världen så hade korset varit överöst av blommor, säger Antônio Carlos Costa, ordförande för Rio de Paz.
Hans organisation planerar att anordna en demonstration för att protestera mot våldet och uppmärksamma den allvarliga situationen i Rio de Janeiro.
– Den organiserade brottsligheten tog sig denna gång rätten att attackera en framstående representant för rättsstaten. Det handlar om ett försök att tysta vårt rättsväsende. Vi anser att det är extremt allvarligt, säger han.
Våldsdåd som förblir olösta är ingenting nytt i Rio de Janeiro. Enligt delstatens myndigheter har 31 000 våldsrelaterade dödsfall rapporterats sedan 2007. Inom denna kategori återfinns allt från dråp och misshandel med dödlig utgång till dödsfall på grund av "våldsamt motstånd", som polisen beskriver de händelser som slutar med att misstänkta brottslingar dödas.
Enligt människorättsorganisationen Amnesty International dödas närmare ett tusen människor om året av stadens poliser.
Carlos Costa påminner om att hela 90 procent av morden i Rio de Janeiro aldrig blir lösta. Enligt honom är dock ett mord på en åklagare särskilt allvarligt, eftersom det tyder på att våldet har trappats upp och "mexikaniserats", en anspelning på den dramatiska våldsvåg som svept över Mexiko.
– Detta brott är extremt allvarligt på grund av de signaler det skickar till de demokratiska institutionerna, men tyvärr tycks inte samhället ha förstått detta, säger Costa.
Åklagarmyndigheten har dock meddelat att man kommer att göra allt i sin makt för att så snabbt som möjligt hitta mördarna.
– Detta är ett typiskt mord med hämndmotiv med en mycket modig åklagare som offer, sade delstatsguvernören Sérgio Cabral vid en presskonferens.
Patrícia Acioli, 47, var känd som en hård åklagare som skaffat sig många fiender i form av narkotikabrottslingar och korrumperade poliser. Hon hade länge egen livvakt på grund av dödshot – men skyddet drogs in av skäl som ännu inte har offentliggjorts.
I mordutredningen fokuserar man bland annat på de 91 militärpoliser som varit under utredning i Aciolis domstol med anledning av olika mordanklagelser. Enligt uppgifter som läckt ut i pressen ska den ammunition som förövarna sköt åklagaren till döds med ha varit av samma typ som landets militärpoliser använder.
Även om de verkliga förövarna ännu inte är kända, så tvivlar få bedömare på motivet. José Luís Muniz, lokal representant för landets juristförbund, kallar mordet på Acioli för en attack på hela rättssamhället.
– Det är ett försök att skrämma och sätta stopp för utredningarna och tillslagen mot de olika maffiagrupperingarna.
Enligt domaren Gabriela Knaul, som även är FN-rapportör, finns många brasilianska domare med på dödslistor som upprättats av milisgrupper. På samma listor finns även människorättsaktivister, politiker och andra som engagerat sig i kampen mot den organiserade brottsligheten.
