Göteborgs Fria

”Läkaren sa att Asperger kunde verka skrämmande”

När jag var 19 år misstänktes det att jag hade ADHD. En remiss skickades, men först fem år senare fick jag göra en utredning. När den var klar fick jag förutom ADHD även diagnosen Aspergers syndrom.

Min läkare tyckte att jag kunde berätta att jag hade ADHD, men att Asperger kunde verka mer skrämmande eftersom folk inte visste så mycket om den diagnosen.

Jag lyssnade inte på rådet utan berättade för en kompis redan samma kväll. Han blev helt tyst, sedan sa han: ”Jag såg ett tv-program om en kille med Asperger, och han mördade sina vänner när han ville avsluta relationen med dem.”

I dag umgås vi inte lägre. Och han lever fortfarande.

Tillbaka till "Fyra berättelser från 2000-talets Sverige"

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Psykisk (o)hälsa bortom vård och våld

I media uppmärksammas psykisk sjukdom oftast i samband med vård eller våld, där den sjuke antingen är en patient eller en våldsverkare. Kunskapscentret Inre rum visar istället i detta temanummer hur psykisk (o)hälsa är något som berör oss alla. Vård och våld läggs åt sidan till förmån för samtal om attityder, om chefers okunskap om hur man stöttar anställda och om hur konst och föreningsengagemang kan öka den psykiska hälsan.

Göteborgs Fria

Linnéa Fridh

Diskussionsbenägen hundägare, kär och bipolär. Vill må bra, börja arbeta och flytta till hus.

Göteborgs Fria

Anneli Jäderholm

Stolt husbilsägare, tvåbarnsmamma och överlevnadskonstnär. Drömmer om inre frid.

Göteborgs Fria

Håkan Eneström

Journalist, trogen Majornabo och bokälskare. Blir glad av att segla på Västkusten.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu