Blogginspiratör arresterad i Bahrain
Som en del av Bahrains tilltagande övergrepp mot demokratiaktivister greps i onsdags landets mest framstående bloggare, Mahmoud al-Youssef, rapporterar AP.
Minst 20 människor har dödats och hundratals arresterats under den senaste månadens protester som nyligen kvästes med stöd av saudisk militär.
Al-Youssef har i flera år kritiserat den bahrainska regeringen och under de senaste protesterna propagerade han för att regeringen och oppositionen skulle ingå förhandlingar.
– Han är den stora inspiratören i den bahrainska blogg-gemenskapen, säger Amira al-Hussaini som är redaktör på webbsajten Global voices online, till AP.
– Han har alltid uppmanat till tolerans och för att bahrainier ska söka gemensamma och solidariska lösningar.