Fria Tidningen

EU-kommissionen ifrågasätter vargjakt

EU-kommissionen ställer i ett brev till svenska regeringen 22 skarpa frågor om licensjakten på varg. Kommissionen undrar bland annat vilken vetenskaplig grund regeringen har för att sätta gränsen för antalet vargar i landet till 210.

Allt tyder på att kommissionen även kommer att dra den svenska vargjakten inför EU-domstolen. Det tror åtminstone Naturskyddsföreningen, efter att föreningen tillsammans med Svenska rovdjursföreningen, Världsnaturfonden och Djurskyddet Sverige i mars anmält licensjakten på varg för att den strider mot art- och habitatdirektivet.

– Det är sorgligt att vi numera ska behöva gå till EU för att freda hotade djurarter i Sverige. EU:s rättsmaskineri maler så långsamt att det är möjligt att timmen redan kan vara slagen för de svenska vargarna när EU-domstolen slutligen avgör ärendet, säger Naturskyddsföreningens ordförande Mikael Karlsson.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vargjakt trots EU-kritik

På lördag inleds årets licensjakt på varg, trots att EU-kommissionen har hotat att starta en rättslig process mot Sverige då jakten inte anses vara förenlig med EU:s mål för biologisk mångfald.

Fria Tidningen

”Vaga” svar från regeringen om vargjakt

I veckan svarade regeringen på EU-kommissionens frågor om den svenska vargjakten. Men Naturskyddsföreningen, som är en av organisationerna som anmälde vargjakten till EU i våras, är missnöjd med regeringens svar.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu