80 000 rödklädda demonstranter kräver thailändskt nyval
Mängder av rödklädda människor från Thailands fattiga landsbygd intog under helgen Bangkoks gator. Demonstranterna är anhängare till den avsatte premiärministern Thaksin Shinawatra och deras politiska protester mot den sittande regeringen ska enligt planerna kulminera under måndagen.
På lördagskvällen hade uppskattningsvis 80 000 människor från landets norra och nordöstra delar tagit sig till Bangkok. Vissa analytiker beskriver händelsen som historisk, eftersom någon liknande manifestation aldrig tidigare har genomförts sedan Thailand blev en konstitutionell monarki 1932.
Konvojerna med tusentals små lastbilar, minibussar och stora bussar omgärdades av hög musik och vinkades välkomna av mängder av åskådare längs motorvägen in till huvudstaden.
Demonstranterna visar sin politiska enighet genom att bära sina karakteristiska röda tröjor, ibland med regeringsfientliga budskap. Många av deltagarna tillhör den del av befolkningen som känner sig övergivna och uteslutna av den konservativa politiska eliten i Bangkok, som styrs av rojalister med stöd av landets starka försvarsmakt.
De rödklädda tillhör Förenade fronten för demokrati mot diktatur, UDD i engelsk förkortning. Det är en politisk rörelse som har den tidigare premiärministern Thaksin Shinawatra, som numera lever i exil, som politisk förebild.
Mitt i denna "hord från landsbygden", som den regeringslojala engelskspråkiga tidningen Bangkok Post föraktfullt kallade UDD-anhängarna, fanns exempelvis den 62-åriga pensionären Narong Unsri, som rest tillsammans med sju andra i tolv timmar i en minibuss från hemorten Wang Noi. Andra, som Ruakchai Sitilwan, hade rest i hela 18 timmar för att delta i manifestationen.
Enligt Narong Unsri är närmare 80 procent av deltagarna från landets nordöstra provinser bönder som anser att regeringen inte har legitimitet.
Premiärministern fick inte makten i landet genom ett val utan efter att den inflytelserika militären utformat ett avtal som säkerställde att den nye premiärministern skulle godkännas genom en omröstning i parlamentet.
-Vi har begett oss till Bangkok för att kräva att nyval hålls.
Talarna vid lördagens protestmöte gick till angrepp mot bland annat den "dubbelmoral" som de anser råder inom det politiska systemet, men också mot den politiska eliten som de menar sitter vid makten utan att ha blivit framröstade, och som aldrig behöver stå till svars för sitt agerande.
UDD:s demonstrationer syftar till att tvinga regeringen att upplösa parlamentet och utlysa nyval. Redan nu står det klart att regeringskritikerna genom att samla så många människor i huvudstaden har lyckats med att få fram ett klart budskap.
-Detta är den största demonstration som landsbygdbefolkningen genomfört i Bangkok, där man kommer och ställer krav rörande nationella politiska frågor, säger historikern Thanet Aphornsuvan, som är verksam vid Thammasat-universitetet i Bangkok.
Han menar att mobiliseringen från just landsbygdsbefolkningen visar att de nu utgör en viktig politisk kraft.
-Det lär komma som en chock för det politiska systemet i Bangkok.
Samhällsvetaren Naruemon Thabchumpon påpekar att när landsbygdbefolkningen tidigare har engagerat sig gemensamt i politiken så har det handlat om enskilda frågor.
-Men nu engagerar man sig i nationella frågor och beger sig direkt till staden för att resa sina krav. De är stolta över sina röda skjortor och över att bli sammankopplade med det som UDD står för, säger hon till IPS.
Regeringen har dock en helt annan bild av UDD:s protester.
-Jag anser att den leds av en personkult. Demonstranterna stödjer enbart en politisk personlighet, sade utrikesminister Kasit Piromya på fredagen.
Han refererade då till Thaksin, vars ansikte pryder många av de röda tröjorna.
UDD:s ledare har meddelat att protesterna kommer att fortsätta, trots att premiärministern vid flera tillfällen har avvisat kraven på att han ska avgå och att nyval ska utlysas.
Den sittande koalitionsregeringen kom till makten i december 2008, och ersatte då det Thaksinlojala regeringsparti som röstats in ett år tidigare – men som upplöstes efter ett kontroversiellt domstolsbeslut.
Premiärminister Thaksin Shinawatras regering störtades i samband med en militärkupp i september 2006. Detta efter att den dåvarande regeringen hade vunnit stort i två val i rad, tack vare ett mycket starkt stöd från befolkningen på landsbygden.
Thaksin lever numera i exil, för att undgå ett tvåårigt fängelsestraff för korruptionsbrott. En stor del av den forne miljardärens tillgångar har försvunnit sedan han störtades. I slutet av februari beslagtogs motsvarande drygt tio miljarder kronor från Thaksin sedan högsta domstolen befunnit honom skyldig till korruptionsbrott.
Men domarna mot den förre premiärministern tycks inte ha minskat hans popularitet på landsbygden. Snarare tycks domarna bekräfta mångas uppfattningar om den politiska aristokratins stora brister.
-Vi betraktar detta som en dubbelmoral från rättsväsendets sida och vi är här för att demonstrera och få ett slut på detta, säger en 42-årig kvinna som vanligtvis arbetar på risfälten i en nordöstlig provins, men som nu är en av alla de rödklädda demonstranterna i huvudstaden
