Thailand laddar för nya massprotester
Rödklädda demonstranter och den militärstödda thailändska regimen laddar inför en ny våg av massprotester. På fredag – dagen som har fått epitetet Domedagen i thailändsk media – väntas domen i korruptionsrättegången mot den förre premiärministern Thaksin Shinawatra.
Domstolen ska besluta i frågan om mer än två miljarder US-dollar av Thaksinfamiljens förmögenhet ska beslagtas. Bedömare menar att militären vill hindra Thaksins försök till en politisk comeback genom att ta hans besparingar.
Samtidigt befarar regimen att domen kan orsaka en ny våg av massprotester av de rödklädda Thaksinanhängarna i Demokratiska alliansen mot diktatur, UDD. Tiotusentals rödskjortor lamslog stora delar av Bangkok under en vecka i april 2009 vilket slutade med att regeringen satta in militär för att upplösa protesterna, med ett 70-tal skadade som följd. Under den senaste veckan har mindre protester genomförts, bland annat stängde 2 000 rödskjortor ner landets största bank på fredagen. UDD har meddelat att de inom de närmsta veckorna ska genomföra en ”miljonhövdad march” om domstolen beslutar att beslagta Thaksins förmögenhet.
