Fria Tidningen

Burmas opiumodlingar större än befarat

Kvinnor från en av Burmas minoritetsbefolkningar har – med risk för sina liv – sammanställt en rapport om den omfattande heroinproduktionen i hemlandet. Enligt rapporten har opiumodlingarna snabbt ökat i en region i landet som helt kontrolleras av militärjuntan.

Rapporten "Förgiftade berg", som bygger på ett 30-tal kvinnors fältarbete, lanserades i förra veckan.

- Rapporten visar i vilken omfattning opium odlas på marker som kontrolleras av militärregimen, säger Debbie Stothard, vid den regionala människorättsorganisationen Altsean.

Altsean dokumenterar bland annat de människorättsbrott som militärjuntan i Burma gör sig skyldig till.

- Regimen har försökt ge intryck av att opiumodlingarna numera bara finns i områden som kontrolleras av etniska rebellgrupper. Men dessa kvinnor har utmanat den uppfattningen.

Stothard påpekar att de kvinnor som arbetat med underlaget till rapporten har tagit mycket stora risker.

- De är väl medvetna om vad det innebär att bli klassad som en fiende av juntan.

Ett 30-tal kvinnor från folkgruppen palaung, som lever nära den kinesiska gränsen, har under två års tid arbetat med rapporten. Det berättar Lway Aye Nang, som varit med och sammanställt texten. Kvinnorna gick med på att samla information på gräsrotsnivå i samarbete med Palaungs kvinnoförbund, PWO, som har sin bas i den thailändska gränsstaden Mae Sot.

De uppgifter som förs fram i PWO:s rapport stämmer inte överens med den information som förmedlats av FN:s organ mot narkotika och kriminalitet, UNODC.

Enligt PWO-rapporten nästan femdubblades opiumodlingarna i regionerna Namkham och Mantong mellan 2006 och 2009, och upptar numera över 4 500 hektar mark. Rapportförfattarna påpekar att dessa siffror är betydligt högre än den sammanställning som rapporterats av UNODC. Rapporten understryker också att det handlar om odlingar i områden som helt kontrolleras av juntan.

Även FN-organet har dock påpekat att opiumproduktionen är på uppgång i Burmas nordöstra delar, men ett område som är större än den region som PWO har granskat. Enligt en rapport som UNODC släppte i december förra året har opiumproduktionen i landet ökat kraftigt de senaste åren och upptog förra året 31 700 hektar mark.

Trots detta uppsving så är opiumproduktionen fortfarande betydligt lägre än den var under 90-talet, då odlingarna var nästan fem gånger större – vilket i sin tur gjorde att Burma då ansågs vara världens ledande heroinproducent.

Efter att den burmesiska juntan år 2000 meddelat att man skulle bekämpa opiumproduktionen blev i stället Afghanistan världens ledande heroinproducent. Regimen i Burma arbetade för att stoppa odlingarna och fram till 2005 minskade produktionen – vilket ledde till mycket beröm från UNODC och det internationella samfundet.

Men Khuensai Jaiyen, redaktör för den Thailandsbaserade webbtidningen Shan Herald Agency for News, menar att detta beröm varit oförtjänt.

- Och detta bekräftas också av PWO:s rapport. UNODC förlitar sig för mycket på den information som man får från juntan. De måste börja arbeta tillsammans med de lokala folkgrupperna för att få en mer tillförlitlig bild, säger Khuensai, som länge bevakat den burmesiska narkotikahandeln.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Burmas diktatur demonteras

Burmas president Thein Sein kan vara på väg att demontera den militärdiktatur som styrt landet i ett halvt sekel – utan att ett enda skott avlossas.

Fria Tidningen

Uppstickarländer utmanar de rika

Ledare för de fem Brics-länderna – Brasilien, Ryssland, Indien, Kina och Sydafrika – har siktet inställt på att hävda utvecklingsländers ekonomiska intressen kommande WTO-förhandlingar.

Fria Tidningen

Indonesiens erfarenheter kan hjälpa Egypten

När Egypten inleder arbetet med att ersätta Hosni Mubaraks auktoritära regim med ett mer demokratiskt styrelseskick kanske landets framtidsplanerare borde vända blickarna mot Indonesien, som håller på att återhämta sig efter att ha skakat av sig sin diktatur.

Fria Tidningen

Vietnam: Regeringen ökar censuren på internet

Blockering av Facebook och stängning av webbplatser och bloggar. Kraftiga begränsningar av yttrandefriheten på internet infördes i Vietnam i samband med att det styrande kommunistpartiet på onsdagen inledde sin partikongress.

Fria Tidningen

© 2026 Fria.Nu