Fria Tidningen

Utlandsskulder blir bistånd i Bolivia

Spanien har beslutat att efterskänka motsvarande 356 miljoner kronor, 60 procent av Bolivias skulder till Spanien. Resterande 40 procent ska omvandlas till en biståndsfond och användas i utvecklingsprojekt i Bolivia.

Det meddelade Spaniens socialistiske premiärminister José Luis Rodríguez Zapatero vid en presskonferens efter ett möte med Bolivias president Evo Morales i tisdags.

Fonden kommer att användas för att bidra till en ökad tillväxt, utbildningsprojekt och fattigdomsbekämpning i Bolivia, som är det fattigaste landet i Latinamerika. En kommitté med representanter från de båda länderna har redan satts samman för att övervaka genomförandet.

Den spanske premiärministern presenterade två framtida utvecklingsprojekt vid presskonferensen, ett vattenprojekt och ett projekt för yrkesutbildning för unga i Bolivia.

– Det senare projektet är till för att ge unga människor och arbetslösa i fattiga områden möjlighet till utbildning, sa José Luis Rodríguez Zapatero.

Bolivia har även tidigare fått stora summor i bistånd från Spanien. Mellan 2006 och 2008 fick Bolivia mer bistånd från Spanien än något annat land och det spanska biståndet uppgick till motsvarande 1,6 miljarder kronor.

Bolivias president Evo Morales betonade hur viktigt det är att länderna även enats om att ge spanska medborgare i Bolivia och bolivianska medborgare i Spanien större rättigheter och möjlighet att rösta i de lokala valen i respektive land.

– Spanien förtjänar ett erkännande för allt vad detta innebär för de över 100 000 bolivianer som befinner sig i Spanien, sa han. Överenskommelsen måste dock också godkännas i respektive parlament innan den börjar gälla.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Hon hungerstrejkar för Västsahara

Aminatou Haidar, känd människorättsaktivist och även kallad Västsaharas Gandhi, har hungerstrejkat i över tre veckor för sin rätt att återvända hem.

Fria Tidningen

Spanien tvåa på vindkraft

Spanien är världens näst största producent av vindkraft, efter Tyskland, och landet vill dubblera kapaciteten till 2012. Men nya regler kan bromsa utvecklingen.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

© 2026 Fria.Nu