Göteborgs Fria

Hundratals protesterade i Angered

I går protesterade barn, föräldrar och personal mot de stora nedskärningarna som slår hårt mot förskolor och skolor i Gunnared.

– Det här är ett sista desperat försök att förhindra verkställandet av beslutet, säger Patric Greider, lärare på Vättleskolan.

Omkring 300 personer med facklor och banderollor samlades på Angereds Torg för att protestera mot de kommande nedskärningarna i Gunnared. "Rör inte våra barns skolor", "Stoppa nedskärningarna" och "Rädda skolan i förorten" var några av de uppmaningar på plakaten. Nedskärningarna medför större klasser, mindre personal, och minskade resurser till elevhälsovård, barn med särskilda behov och kulturskolan.

Samtidigt som manifestationen pågick satt politikerna i Gunnareds stadsdelsnämnd i sammanträde, men trots förfrågningar deltog de inte. Beslutet är taget, redan till våren får stadsdelen 22 miljoner kronor mindre i budget och 40 miljoner ska sparas under hela året. Patric Greider, som är lärare och facklig förtroendeman för Lärarförbundet, menar att manifestationen är ett sista försök att förhindra att nedskärningarna genomförs.

– Det är inte bara att man kan förlora ett jobb, utan man känner sig uppgiven när eleverna inte får det de behöver. Vi lärare behöver resurser för att uppfylla vårt uppdrag.

Musik varvades med tal under manifestationen, många sjöng med i låtarna som alla hade skrivits av barn i Angered. Men Patric Greider hade inga stora förhoppningar på att protesterna skulle ha någon verklig effekt.

– Jag är inte särskilt hoppfull, men jag hoppas att politikerna tar sitt förnuft till fånga.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Falköping säger nej till veganmat i skolan

Livsmedelsverket råder kommuner att erbjuda veganmat till de elever som önskar. Särskilt eftersom just dessa elever oftast valt veganism av etiska och principiella skäl och därför inte accepterar annan mat. Trots detta väljer Falköpings kommun att inte servera vegankost, varken nu eller i framtiden.

Göteborgs Fria

”Barnhandel vanligare än man tror”

Människohandel blir allt vanligare i Göteborg, men det saknas kompetens kring hur myndigheter ska upptäcka brotten. I veckan startade Unicef en utbildningssatsning med förhoppningen att öka kunskapen och samverkan myndigheter emellan.

Göteborgs Fria

Hassan Asad kommer inte att utvisas

I fredags fick Hassan Asad besked om att han inte kan utvisas. Migrationsöverdomstolen har skickat ett yttrande till regeringen där rätten konstaterar hinder för avvisning på grund av risken för tortyr i Jordanien.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu