'Integrationslopp' på skidor i Dalarna
- Vi vill att fler barn med invandrarbakgrund ska få prova att åka skidor. I år ordnar vi ett speciellt Barnens Vasalopp i Dalarna som vi kallar integrationsloppet. Vi planerar också att ordna lopp för barn som bor i invandrartäta områden.
Det säger Tommy Höglund som är biträdande generalsekreterar för Vasaloppet.
Åka skidor. Hasa plank. Gå på tur. Skidlöpning. Det finns många ord som berättar om längdskidåkning. De flesta svenskar har provat på det. Många åker mycket, men alla tävlar inte. Men nog kan man säga att skidåkning är en svensk nationalsport. Det kanske inte är så konstigt - det lättare att ta sig fram på skidor på snö än att gå. Och det var inte länge sedan det inte fanns fordon som kunde ta sig fram i snö. Det fanns inte bra vägar heller. Visserligen har skidsporten blivit mindre populär i Sverige de senaste åren.
Men det är för att stora delar av Sverige under en lång tid inte haft vintrar med mycket snö.
- Det finns ungefär 18 000 svenskar som är med i skidföreningar och som tävlar. Men det är ju många fler som åker skidor utan att tävla, säger Lina Lundin på Skidförbundet.
Tommy Höglund, biträdande generalsekreterar för Vasaloppet säger att man gärna vill att fler 'nya' svenskar också ska få åka skidor.
- De flesta som kommer in i sporten har en mamma, en pappa eller en släkting som åker eller har åkt. Men många av våra nya svenskar kommer från land där det inte finns snö. De har ingen tradition. Men vi försöker arbeta för att fler ska få chansen att prova på.
Tommy Höglund berättar om att man i år, den 5 mars, har ett lopp man kallar Integrationsloppet. Det är ett lopp för barn, ett Barnens Vasalopp. Barnen får åka en bana på 500 meter, sedan får de blåbärsoppa och medalj.
- Vi samarbetar med Länsstyrelsen i Dalarna. Vi kommer att ha bussar som kör familjer från södra Dalarna till loppet. Det kommer att vara många barn med invandrarbakgrund och många har sina föräldrar med sig också. Vi lånar ut skidor och annan utrustning.
Men många barn med invandrarbakgrund bor i södra Sverige, hur kan ni ge dem chansen att prova på skidåkning?
- Vi brukar ordna ett Barnens Vasalopp i Malmö. Malmö stad tar snö från ishallar och gör en liten bana. Förra året, då jag var med, kom en liten grabb. Han hade bara varit i Sverige några månader. Han kom från Bangladesh och hade aldrig sett snö tidigare. Men han tyckte att det var jätteroligt och åkte varv på varv. Det finns säkert många talanger som vi behöver.
Tommy Höglund säger också att man planerar att arrangera Barnens Vasalopp på andra orter där det bor många barn med invandrarbakgrund, till exempel Tensta och Rinkeby.
* Vill du prova på att åka skidor?
Ring till Skidsportförbundet 023-874 40. De kan tala om vilken förening som du kan ta kontakt med där du bor.
