Tuff helg väntar AIKs bandydamer
I morgon möts ärkerivalerna AIK och Västerstrand på Sollentuna-vallen. Resultatet från matchen kan ses som en fingervisning inför en eventuell SM-final. AIK är regerande svenska mästare och Västerstrand är revanschsugna efter förra årets silverpeng. I morgon står Sandviken borta för motståndet.
- Vi har en jättetuff helg framför oss. Visserligen gillar vi att möta Sandviken på bortaplan, det är en väldigt bra arena. Men nackdelen är att vi kommer ha en fysiskt tyngre match på lördagen, säger mittfältaren Eva Palm.
Förra helgen inleddes elitserien, och därmed AIKs jakt på sitt tredje raka SM-guld. Och det började bra - hemmavinst mot Edsbyn med 6-0.
- Det kändes bra att vi fick upp formen igen, eftersom vi haft en
liten svacka. Vi spelade ju jämnt mot dem sista matchen i allsvenskan, så det kändes bättre nu, menar Eva Palm.
AIK vann allsvenskan, och det med god marginal. Enda förlusten kom borta mot Västerstrands AIK, som är främsta konkurrent om SM-
guldet. Sju gånger tidigare har de båda lagen mötts i SM-final, AIK leder matchstatistiken med 4-3.
- Vi känner ju till deras nyckel-
spelare och deras spel, men det är ju samma sak för dem. Vi tränar på att variera vårt spel, beroende på hur motståndarna spelar, berättar Palm.
Av de sex lagen som spelar i elit-
serien går de fyra främsta vidare till finalspel. Att komma så långt borde inte vara något problem för AIK. Sedan 1998 har de spelat samtliga SM-finaler, och kammat hem
guldet fem gånger. 2003 vanns
finalen mot Sandviken med 10-0, och förra året besegrades Västerstrands AIK med 4-1. Men Eva Palm vill inte garantera något.
- Både Sandviken och Västerstrand ser bra ut, och vi har spelat jämnt mot dem i allsvenskan. Dess- utom har de haft bättre förutsättningar att träna på is.
Just träningsförhållandena har inte varit de bästa för AIK.
Solna har inte någon konstfrusen is och laget har fått söka sig till Stockholms stads arenor, där de varit lågprioriterade. Med tanke på den lilla istid man har haft är spelarna nöjda med säsongens resultat hittills.
AIK har länge legat i toppen, nu med åtta landslagsspelare i truppen, nio SM-guld totalt, och seger i World Cup förra året.
Vad är det som gör er till näst
intill oslagbara?
- Vår styrka är kollektivet, att vi jobbar som ett lag. Vi har inga stjärnor, utan alla är lika bra. Det är tredje säsongen med samma lag, vi har haft tid att jobba ihop oss. Och vi har jobbat mycket med defensiven. Framåt går det ju alltid, det finns alltid någon som kan göra mål, säger Eva Palm.
SM-finalen avgörs den 19 mars på Studenternas i Uppsala.