Göteborgs Fria

Pannkakor och teater

Som småbarnsförälder kan det vara svårt att få ihop vardagen. Att dessutom hinna ta med barnen på teater kan för många kännas som en utopi. Teater Sesam vill underlätta situationen för stressade barnfamiljer med After dagis, där det bjuds på både mat och underhållning.

Det är en helt vanlig onsdagskväll i slutet av januari. Regnet faller i tunga sjok över den blygrå himlen när jag flyr in i källarlokalen vid Chapmans torg. Där inne är det varmt och mysigt, och en doft av mat slår emot mig. Det är fullsatt kring borden i den lilla kafédelen av lokalen. Där är säkert ett tiotal barn och nästan lika många vuxna som kommit hit för att låta sig underhållas och äta nygräddade pannkakor.
När alla så småningom har ätit färdigt drar de sig bort mot teaterscenen. Barnen och deras föräldrar sätter sig på madrasser på golvet och skådespelet kan börja. Kvällens pjäs handlar om Bobo som inte kan sova. Han får besök av clownen Peleassos, som lär honom att inte vara rädd för de monsterliknande skuggorna. Clownen bjuder både Bobo och publiken på en föreställning full av sång, musik och skuggspel, med en slö snigel, en ängslig kanin och en blodtörstig jägare i rollerna. Till slut somnar Bobo utmattad och lycklig.
Under föreställningen sitter barnen för det mesta tysta och hänger med i historien. Efter en liten stund blir någon sprallig och har svårt att sitta still, och någon behöver gå på toaletten. Men pjäsen fortsätter. Skådespelarna spär på engagemanget genom att be publiken hjälpa Bobo att hitta kaninen som finns gömd på scenen, och att sjunga med i sånger som Imse vimse spindel.

Idén om en After Dagis-föreställning föddes för ett par år sedan, berättar regissören Nasrin Barati. Många småbarnföräldrar vill ta med barnen på teater, men hinner inte när de ska stressa mellan jobb, hämtning på dagis och sedan ska hem och laga middag.
- Så jag tänkte att varför kan de inte komma hit direkt efter dagis och få mat och underhållning på samma gång?
Pjäsen om Bobo uppfördes första gången för arton år sedan och är Sesams mest populära pjäsen genom tiderna, berättar Nasrin Barati. Men nu är det den absolut sista gången den spelas, bedyrar hon.
- Jag har säkert spelat den här pjäsen minst fyra hundra gånger vid det här laget.

För dockspelarna Sara Ahlberg och Johan Arn Lundberg är det däremot första gången de spelar pjäsen. Jag frågar hur det är att spela teater för barn som är trötta efter en hel dag på dagis.
- Det ska krävas ganska mycket för att det inte ska funka, säger Sara Ahlberg. Barnen identifierar sig mycket med Bobo. De flesta har ju någon gång varit med om att inte kunna sova, fast mamma och pappa säger att man måste.
Men Johan Arn Lundberg tycker att det är en större utmaning att spela för barn än för vuxna. Dagens barn, som vuxit upp med tv och dvd-filmer har inte så stort tålamod.
- Barn är kräsna som fan nuförtiden. Men de har fortfarande fantasin i sig naturligt. Det blir svårare ju äldre de blir, de förlorar något på vägen.
Nasrin Barati har lång erfarenhet av att spela dockteater. Hon utbildade sig till dockmakare vid universitetet i Teheran för ungefär tjugo år sedan. I Iran finns en stor dockteaterscen med gamla anor, och det naturligt för både barn och vuxna att gå och se dockteater, berättar hon.

Hon tycker att det är viktigt att hålla barnteatern vid liv. Teater är en levande upplevelse, som inte kan ersättas av det färdigförpackade tv-formatet, menar hon. Det gäller att ta vara på barnens fantasi, ge dem utrymme att tänka själva och dra sina egna slutsatser.
- Det är så oförutsägbart hur de reagerar, säger hon. En del sitter bara tysta och följer vad som händer på scenen, medan andra skriker ut kommentarer till skådespelarna. Man måste vara beredd på att vad som helst kan hända.
After dagis-satsningen fortsätter under våren och till hösten planeras en dockteater-opera i Bollywood-stil, berättar Nasrin Barati innan hon tar farväl och önskar mig välkommen åter.

¬

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Karin Kilner arbetar för att eleverna ska få läslust

Svenska skolbarn läser böcker i allt mindre utsträckning, och många elever har problem med läsning och skrivning. Samtidigt sparar många skolchefer in på skolbiblioteken.
- Utvecklingen rimmar dåligt med politikernas tal om att vi ska satsa på språk och integration, tycker Karin Kilner, bibliotekarie på Sjumilaskolans bibliotek som nu står inför besparingar.

Göteborgs Fria

Svalt mottagande av bibliotekskampanj

"Sverige behöver en nationell bibliotekspolitik.' Det tycker författarna bakom uppropet Library Lovers. Men i Göteborg får kampanjen ett svalt mottagande.

Göteborgs Fria

Par i jazz

Vägen till berömmelse har varit relativt kort för Mariam Wallentin och Andreas Werliin. Sedan debutskivan förra året har duon tagit emot hyllningar från flera håll, och i januari
tilldelades de Rikskonserters anrika pris Jazz i Sverige.

Göteborgs Fria

Liv Strömqvist drivs av purt raseri

'Bakom varje framgångsrik man står en kvinna', lyder ett något uttjatat ordspråk. Men sällan har det varit så tydligt som i Liv Strömqvists nya seriealbum. Precis som feministiska forskare gjort i några decennier nu, lyfter hon fram de kvinnor som tidigare inte ansetts värda att nämnas i historieböckerna, och ger dem den cred de förtjänar.

Göteborgs Fria

Maj Wechselmann gör film om journalisten Bang

Barbro Alving, alias Bang, var en av Sveriges mest kända krigskorrespondenter under 1900-talet. Hon var ofta kontroversiell och hon drevs av sitt starka rättspatos. Nu har Maj Wechselmann, själv en omstridd dokumentärfilmare, gjort en film om Bang.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu