Fria.Nu

Irak: Milisgrupper mördar kvinnor

I södra Irak har många kvinnor blivit mördade, säger polisen. De har blivit mördade av milis-grupper. Milisgrupperna har sagt att kvinnorna inte följde islam. Allt fler är rädda för milisgrupperna. Många kvinnor har flytt.

Jalil Hannoon är chef för polisen i Basra. Han säger att minst 40 kvinnor i Basra har blivit mördade de senaste fem månaderna.– Vi tror att ännu fler kvinnor har blivit mördade. Men deras familjer har inte anmält morden.

Milisgrupperna i Basra vill tvinga alla i samhället att följa alla islamiska lagar. Folket i staden säger att milisgrupperna oftast attackerar kvinnor som inte har huvudduk. Många kvinnor säger att milis-män har hotat att döda dem.Zahra Alwan studerar på universitetet. Hon har nyligen flytt från Basra till Bagdad.– Milismännen kom fram till oss. De sa att vi måste ha huvudduk. De sa att vi inte fick sminka oss, berättar hon.

Hon berättar att man har skrivit varningar på väggarna i staden. Det är varningar till kvinnor om att de måste ha slöja när de går omkring på gatorna. Folk i staden berättar att milisgrupperna har sagt till flera kvinnor att de var omoraliska. Sedan har de fört bort kvinnorna. Man har hittat många av dem mördade vid soptippar. Ibland har det funnits lappar på kvinnorna, med texten "omoralisk".

Mazin Abdul Jabbar är forskare vid universitetet i Bagdad. Han berättar att man har problem med milisgrupper i huvudstaden också.– Milismännen kontrollerar universiteten. De bråkar med kvinnliga studenter. De säger att studenterna måste följa deras religiösa regler.

Många flickor och unga kvinnor i Irak har slutat att studera. Jabbar säger att många familjer inte vill skicka sina döttrar till skolan på grund av milisgrupperna. Iraks regering säger att 70 procent av flickorna och de unga kvinnorna i Irak inte längre går i skolan.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Bagdad har splittrats i två delar

Separationen av religiösa grupper har gett ett relativt lugn i Bagdad. Men många irakier ser detta som en osäker konsekvens av en politik som går ut på att söndra och härska.

Konflikter bromsar klimatarbetet i Afrika

Den afrikanska kontinenten har stora behov av gröna investeringar som kan minska utsläppen och motverka klimatförändringarnas effekter. Men instabilitet, väpnade konflikter och byråkrati förhindrar investeringarna i många länder. 

Lycka på schemat i Indien

I måndags lanserades en ny utbildningsreform i Indien. Läroplanen som presenterades av Dalai Lama har som syfte att utbilda eleverna i lycka och glädje.

© 2026 Fria.Nu