Göteborgs Fria

Kåken öppen för kultur

Sitt av tid på kåken. Det vill säga på Göteborgs nya och efterlängtade kulturhus. 100 år efter invigningen av Härlanda Fängelse förändras fängelsesnickeriet från instängd till utåtrikad verksamhet genom det nyöppnade Kulturhuset Kåken.

– Kåken har fantastiska möjligheter att bli en ny och inspirerande samlingsplats i stadsdelen Härlanda, berättar kulturhuschefen Anders Söderling.
Under premiärveckan, som avslutas med filmvisning i morgon, har besökare i alla åldrar erbjudits upplevelser i varierande former till exempel via Truckbalett. Ett samarbete mellan kultur och näringsliv via Airisprojektet som har som syfte att bidra till förändringsarbetet i arbetslivet, men också att ge kreativa impulser till kulturen.

Den annorlunda baletten bygger på truckars rörelsemönster och är skapad av koreografen Veera Suvalo Grimbergen.
Som del av en medveten strategi är vårprogrammet för evenemangen på Kåken ännu inte satt.
– Detta är ett hus för delaktighet. I Kåken finns ett guldläge för människor att själva styra utbudet, säger Söderling.

Tanken är att involvera det lokala föreningslivet, kulturverksamma och nya förmågor för att tillsammans skapa innehållet.
– Kulturhuset är väl förankrat hos befintliga parter och det är befriande att få bygga upp något helt nytt i gott samarbete, säger Söderling, som tidigare arbetat med Vara Konserthus.
Det nya kulturhuset kommer bland annat att erbjuda allsköns kulturarrangemang såsom musik, dans, teater och utställningar. Kåken ska vara en aktiv mötesplats för olika målgrupper vid olika tidpunkter på dygnet. Under dagtid har den öppna förskolan aktiviter för föräldrar och barn, kvällstid används samma lokaler för arrangemang och föreläsningar.
Kåkens verksamhet har en uttalad hälsoprofil. Här finns en Hälsodisk där man kan få rådgivning inom kost och motion, berättar Söderling och tillägger att kaféet, som främst använder kravmärkta råvaror, kommer att fungera som ett nav i verksamheten.
– De kulturella evenemangen och biblioteket bidrar till en annan form av hälsa, säger Söderling.
Kulturhuset Kåken är ett samarbete mellan Örgryte och Härlanda stadsdelsförvaltningar och ersätter Kulturhuset Bagaregården i Örgryte och Munkebäcks bibliotek i Härlanda. Kåken är cirka 2 000 kvadratmeter stor varav omkring två tredjedelar upptas av biblioteket.

Byggnaderna i Härlanda Park finns upptagna i såväl kommunens som i statens bevarandeprogram, vilket gör att ombyggnationer ska ske med hänsyn till den ursprungliga gestaltningen. Kulturhuset Kåken är inrymt i det ombyggda, före detta fängelsesnickeriet som ägs och förvaltas av Higabgruppen.
– Vi tycker det är viktigt att byggnaden kommer till användning i modern tid. Arkitekterna har förändrat varsamt och gjort ett fantastiskt arbete med att få in ljuset, säger förvaltningschef Ann-Christin Håkansson och visar den bevarade synliga takkonstruktionen med infällda takfönster.
– Nu ska vi bo in oss i byggnaden ett tag och hoppas att människor ska ge oss tid att växa in i vår nya roll, tillägger Söderling och blickar ut över de rymliga lokalerna.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Inget nyp i mars

Kungliga Ingenjörsvetenskapsakademin har räknat ut att koldioxidnivåerna i atmosfären nu är de högsta på 20 miljoner år. Förstår ni? 20 miljoner år!!! Det är vår livsstil som orsakar detta. Koldioxiden lägger sig som ett lock runt jorden och hindrar, enkelt förklarat, värme från att komma ut och bidrar till global uppvärmning.

Göteborgs Fria

Gard Montán rustar djuren för strid

William och Arthur är kaxiga vildänder i stridsrustning. I konstnären Oscar Gard Montáns bildvärld antar djuren småleende striden och visar upp sig på Galleri Fresh Fish i Göteborg.

Göteborgs Fria

Dynamik på liten scen

Att få till det första gången är inte så lätt, det fick Gustav III och Sofia Magdalena bittert erfara under sin levnadstid på 1700-talet. Pelikanteatern låter dig återuppleva deras pinsamheter i höst.

Göteborgs Fria

Klimatsmartmat gör skillnaden

Klimatångesten rotar sig alltmer i världen och vi får ständigt nya rapporter om hur fel vi egentligen lever. Samtidigt finns det personer som aktivt arbetar med att skapa lösningar i situationen. Författaren Maja Söderberg är en av dem.

Göteborgs Fria

Andrés Orjuela siktar mot Miami

Vem har inte lekt med tanken att bara lämna allt. Att gå ut genom dörren, stänga den och aldrig återvända. En som går från tanke till handling är sångaren Andrés Orjuela, som lämnar Göteborg för soligare breddgrader.

Göteborgs Fria

© 2026 Fria.Nu