• har gjort en ny undersökning om vad svenskarna tycker om invandring och rasism.
Fria.Nu

Rasism beror på dåliga politiker

Integrationsverket gör undersökningar om vad svenskarna tycker om invandring och rasism. Undersökningen kallas för Integrationsbarometern. Nu har den nya undersökningen för år 2007 kommit. Den visar att allt fler svenskar kan tänka sig att rösta på ett rasistiskt parti men att allt färre vill minska invandringen av muslimer.

7,3 procent av de tillfrågade i årets undersökning kunde tänka sig att rösta på ett invandringsfientligt parti. År 2005 var det 5,7 procent som kunde tänka sig att göra det. José Alberto Diaz är forskningsledare på Integrationsverket. Han skriver på tidningen Dagens Nyheters debattsida att det verkar ha blivit mer accepterat att rösta på sådana partier efter att de vanliga partierna har debatterat i media med Sverigedemokraterna.

23,3 procent i undersökningen tycker att man ska minska invandrares rättigheter. 30 procent tycker att svenskar ska ha förtur till jobb, bostäder och bidrag. 15 procent kan tänka sig att skicka tillbaka invandrare när det blir färre arbeten.– Jag blir väldigt orolig. Vi har ett svårt jobb framför oss, men vi måste lösa det. Vi måste få folk att känna sig mer trygga, de måste få arbete och barnen måste få den utbildning som de behöver. Då kommer folk att tänka annorlunda, säger integrationsminister Nyamko Sabuni till SVT:s Rapport.José Alberto Diaz skriver att de allra flesta svenskar tycker att rasism och främlingsfientlighet är fel. 60 procent tycker inte att man ska begränsa invandringen av muslimer. Förra året sa 44 procent att de inte ville bo i ett område med många invandrare. I år hade det minskat till 41 procent.Allt fler personer tror att rasismen i Sverige kommer att ha ökat om fem år. 8 procent av personerna i undersökningen tror att invandrare kommer att få det än svårare. Men två tredjedelar av personerna i undersökningen säger att Sverige inte är rasistiskt.

José Albert Diaz skriver att den ökade rasismen handlar om personer som inte kommer från Europa. Han säger att rasismen beror på dåligt politiskt ledarskap och att ett bra politiskt ledarskap är viktigt för att stoppa rasismen.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Flera hundra hundar blir insmugglade i Sverige varje år

Varje år smugglar människor in hundar till Sverige. Hittills i år har 245 hundar blivit insmugglade i Sverige, enligt Jordbruksverket. Allt fler anmäler smuggling av hundar. Men enligt Tullverket betyder det inte att smugglingen har ökat.

Tonåringar köper fika, godis och smink för sina fickpengar

Tonåringar i Sverige har sju miljarder kronor att köpa saker för eller att spara. Affärerna vill gärna sälja saker till dem. Tonåringarna använder det mesta av sina pengar till fika, nöjen och att köpa saker. Men reklamen påverkar dem inte så mycket som man kan tro.

Högre skatt på bensin och tobak

Skatten på lönen blir lägre, men skatten på bensin, tobak och öl blir högre. Föräldrar måste ha intyg för att få pengar vid vård av barn. Sesam berättar mer om regeringens budget.

Oro på börsen påverkar ekonomin i Sverige

Värdet på aktierna i Sverige ändras mycket och ofta nu. Det har den gjort i snart sex månader. De andra aktie-börserna i världen ändras också mycket och ofta. Det beror på problem på kredit-marknaden i USA. Kreditmarknaden i Sverige och runt om i världen oroar sig för vad som kan hända i USA.

Lättare att få studentbostad om ett par månader

De senaste veckorna har de som sökt till utbildningar på högskolor och universitet fått veta om de har fått en plats. En del söker i andra kommuner än där de bor och måste då flytta. Men det kan vara svårt att få en student-bostad. Sesam berättar om möjligheterna att få en bostad i olika städer. Och ger telefon-nummer till bostads-bolag som hyr ut studentbostäder.

© 2025 Fria.Nu