Alundas herrar tappade i tredje
Alunda IBF:s herrar tappade en till synes säker ledning mot Rosersbergs IK. 2–8 i sista perioden innebar förlust mot ett för dagen hungrigare Rosersberg.
Lördagens serieavslutning mot Rosersberg borta gick inte som Alundas herrar hade tänkt sig. Den sista perioden var Alunda herrars sämsta för säsongen. Ingenting fungerade och Alunda tappade ledning med 5–2 till underläge med 9–5. Efter den genomklappningen var matchen förlorad. Slutställningen blev 10–6 till Rosersberg.
– Efter deras 5-3 mål i tredje så ställer vi bara in skorna och kollar på medan Rosers gör som de vill, Vi gör inte många rätt sista femton, vi var riktigt usla och vi gör det mesta man kan göra fel, vi tittar boll, jobbar en och en, tittar på i försvaret, hjälper inte till när vi blir satta under press, leverar inte boll i tid och tar mängder av felbeslut, säger Alundatränaren Jens Eklund på lagets hemsida.
För utgången i serien spelar det ingen roll eftersom Alunda säkrade nytt kontrakt redan i förra omgången. Rosersberg var redan klara för nedflyttning men ville tydligen lite mer än Alunda i säsongsavslutningen. Hampus Andersson(2), Marcus Lundgren, Gabriel Mattsson, Kim Nyström och Patric Oscarsson stod för målen i Alunda. Hampus Andersson, juniorspelare, valdes till matchens lirare, vilket var kul och Alundas andremålvakt Daniel Hiding gjorde en godkänd insats.
Matchen var för Alundas del tänkt som ett genrep för nästa match som är kvartsfinal mot Tierp i DM. Matchen spelas fredag kväll 27 mars. Till dess gäller det att Alunda hittar rätt inställning.

