LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Satir
Margareta Helin

Läsarnas Fria

Vad betyder drömmen?

Den här veckan besvarar Desiré frågor från en kvinna i kris

Jag är en kvinna på 42 år som kom till Stockholm för 20 år sedan från en liten by i Värmland. Trivs med shoppingmöjligheterna här och följer alltid trenderna och har alltid en snygg make up. Jag gillar nöjeslivet i Stockholm och jag har många uppvaktande kavaljerer. De tycker att jag är stilig. Men alla åldras vi ju och jag ser nog rynkorna komma. Problemet är drömmen jag hade för två veckor sen. Jag blev riktigt omskakad av den och känner mej förändrad på något sätt. Jag drömde att jag gallrade morötter i ett trädgårdsland. Jag hade kortklippta naglar, händerna var jordiga och jag hade ingen make up! Men jag var inte förtvivlad över det, jag var helt till freds, det var skönt i solskenet och det doftade gott.
Efter denna dröm har jag börjat ifrågasätta allt runt omkring mej och alla mina vanor. Varför lägger jag ner så mycket tid på att köpa och välja kläder? Jag spillde ut nagellacket igår, hela flaskan rann ut och jag brydde mig inte, tyckte bara det var skönt att slippa måla naglarna! Har börjat längta ut i skogen. Vad är det som händer? Håller jag på att bli en lantis igen? Mina väninnor tycker att jag har blivit konstig. 
Pyttan
 
Svar: Du har nog kommit in i en kris. Den gäller tydligen ditt utseende. Jag tror drömmen betyder att du ska ändra stil. Både klädstil och make up-stil. Håret också. Kanske färga det i en ny färg. Oroa dig inte för att bli en lantis igen. Sök upp en stil-coach och få råd om ändrad ”look”.
Desiré 
ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Vad sött det är med rött!

Hej Desiré, i går såg jag en så fantastiskt söt hunddräkt i ett skyltfönster, den är röd (samma ton som min röda kappa) och har små ”byxben” och rosa rosetter på varje byxben! Storleken är liten, och nu funderar jag på att köpa en liten hund som kan passa i dressen. Småhundar äter väl inte mycket? Kan man måla deras naglar med vanligt nagellack? Är de besvärliga att uppfostra de där småhundarna? De verkar så ettriga tycker jag. Måste man gå ut med dem flera gånger om dan? Det är väl trendigt med småhundar fortfarande? Kan jag ta med hunden in i varuhuset?

/"Rött är sött"

Läsarnas Fria

© 2025 Fria.Nu