LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Inrikes
Pontus Roos

Läsarnas Fria

Kontantkort underlättar för nätpirater

Mobilt bredband med kontantkort istället för abonnemang gör att det inte går att koppla en viss person till en IP-adress. Därmed kan en person som laddar ned upphovsrättsskyddat material inte identifieras av sin internetoperatör.

 Nolog är ett nytt företag, grundat av 23-årige Niklas Thorin, som säljer modem för mobilt bredband. För att surfa med modemet behövs inget abonnemang. Istället säljer Nolog kontantkort till modemet. En person som surfar med kontantkort har inga personuppgifter registrerade hos sin internetoperatör. Det innebär att om en åklagare begär ut namnet på en misstänkt illegal fildelare så finns det helt enkelt inga sådana uppgifter hos internetoperatören.

Nolog skriver på sin hemsida att ”det finns ett stort generellt behov i dag av att skydda sin integritet.”

– Med det menar vi att det aldrig har varit så påtagligt som nu att integriteten är hotad. Det har aktualiserats genom all debatt om Ipred, FRA och The pirate bay. Folk har börjat tänka på att skydda sig. Men vi tar ingen ställning i fildelningsdebatten. Nolog är ett neutralt företag, vi erbjuder bara en tjänst, säger Niklas Thorin.

Tekniskt sett surfar man inte anonymt med kontantkort, man lämnar fortfarande sin IP-adress efter sig. Men internetoperatören kan alltså inte koppla IP-adressen till en person. Det går dock att spåra en misstänkt fildelare på annat sätt. Modemet lämnar efter sig ett serienummer, som går att spåra tillbaka till återförsäljaren.

– Vi är tvungna att lämna ut uppgifter om polisen frågar. Men allt de får är ett namn på en person som köpt en produkt. Det är inte som när man har ett abonnemang och är ansvarig för den trafik som går via abonnemanget. Det enda som går att bevisa är att man beställt modemet, säger Niklas Thorin.

Henrik Bengtsson är advokat med inriktning på IT-rätt och han bekräftar problematiken med att åtala en person som använder sig av kontantkort.

– När det gäller nya tekniker gillar man alltid att säga att lagstiftningen inte hänger med. Men svensk lag kan hantera nya tekniska situationer. I just det här fallet är det teoretiskt möjligt att spåra och åtala personen, men tyvärr tror jag inte att polisen lägger ned de resurserna på en enstaka fildelare. Det skulle nog krävas ett grövre brott för det, säger han.

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

80 000 i skadestånd för diskriminering

”Jag ska sparka dig tillbaka till Afrika”, ”Sieg heil” och ”skala banan”. Det var några av de rasistiska tillrop som två bröder, 9 och 14 år gamla, fick höra i sin nya skola. När pojkarna och deras mamma försökte göra något åt situationen tyckte skolan att det var mamman som var problemet och anmälde familjen till socialtjänsten.

Läsarnas Fria

Asyl-dom bantar flyktingarbetet

Antalet flyktingar som får asyl i Sverige har minskat med 47 procent sedan migrationsdomstolen 2007 slog fast att Irak inte befinner sig i en väpnad konflikt. Det minskade flyktingantalet har resulterat i kraftiga nedskärningar på Stockholms flyktingenheter. Hittills har 13 tjänster avvecklats på Stockholms tre största flyktingenheter. Ytterligare åtta tjänster planeras att dras in i april.

Läsarnas Fria

Närlivs vräks utan anledning

Zeki Kaya har drivit närbutiken Kärrtorps delikatess i nio år. Nu sägs hans hyreskontrakt upp eftersom Svenska bostäder hellre vill hyra ut lokalerna till en butik med en annan typ av varor.
  – Det är orättvist. Jag har varit här i 20 år, säger Zeki Kaya.

Läsarnas Fria

Mer konst i Stockholms skolor

En femtedel av Stockholms stads konstsamling förvaras i magasin. Socialdemokraterna vill nu att kommunen plockar fram den magasinerade konsten och hänger upp den i stadens skolor.

Läsarnas Fria

Ungdomsmottagning för HBT-personer

Sen i torsdag kan Stockholm stoltsera med att husera Sveriges första HBT-certifierade ungdomsmottatning. Det betyder att all personal har fått speciell utbildning av RFSL för att bättre kunna bemöta HBT-personer.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu