LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Inrikes
Börje Sahlén

  • Vad kan det vara för station som hörs på radion nu, undrar Odd Påg, en känd dx-are och medlem i Eviga Vågor.
Läsarnas Fria

De lyssnar på eviga vågor

Dx-are lyssnar på radioprogram från världens alla hörn. De inte bara lyssnar utan kontaktar också radiostationerna och berättar för dem hur de hörs. Klubben Eviga Vågor samlar entusiaster som rattar in kristna radiostationer.

För många blir det en sport att samla på verifikationskort från så många länder och stationer som möjligt. Stationerna svarar ofta på dx-arnas lyssnarrapporter med kort, brev och kanske en dekal eller vimpel. I Sverige finns ett flertal klubbar som anordnar lyssnarträffar och andra roliga aktiviteter.

En av dessa klubbar är Eviga Vågor som har ett 30-tal medlemmar med ett speciellt intresse för kristna radiostationer. Eviga Vågor vill verka för kontakt mellan de som är intresserade av kristen etermedia och vara till hjälp för kristna radiostationer, bland annat genom att göra insamlingar till deras verksamhet.

Föreningen bildades 1983, då med namnet Kristna DX-Ringen. Ett par gånger per år samlas man till lyssnarhelger i en stuga med bra antennmöjligheter. Eviga Vågor har också en tidning som kommer ut med fyra-fem nummer om året. I denna finns tips på radiostationer som man kan lyssna på, artiklar och notiser främst med anknytning till kristen radio. Under årens lopp har föreningen samlat in pengar till bland annat indianstationen radio Colta i Ecuador, radioverksamhet i Ryssland och vattenbrunnar i Ecuador.



Börje Sahlén

är ordförande i arbetsgruppen

för Eviga Vågor som nås på

[email protected]

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Tack alla skribenter!

Som de flesta av er redan vet läggs Läsarnas Fria Tidning ner till årsskiftet. Som vi informerat om tidigare kommer vi att starta en ny tidning, Landet Runt, där medborgarjournalistik blandas med mer traditionell journalistik.

Läsarnas Fria

Barnens jullunch i Luleå räddad

I förra veckan skrev Läsarnas Fria Tidning om hur Luleå kommun, skulle spara in på barnens jullunch på grund av budgetunderskott.

Läsarnas Fria

Luleå kommun slopar barnens jullunch

Eleverna i Luleås skolor får ingen jullunch i år. Det har kommunens skolförvaltning beslutat. Ökade livsmedelspriser och underskott i kommunens budget är skälen till att den populära aktiviteten dras in.

Läsarnas Fria

Amnesty tog revansch i årets Regnbågsparad

Skånes egen pride, den så kallade Regnbågsfestivalen, avslutades som vanligt storslaget med den årliga paraden. Allt från poliser till hardqueers var representerat i tåget som färgade Malmös gator under lördagen. Så även Amnesty som tog revansch från förra årets svaga uppslutning. Tillströmningen ökade med flera hundra procent och banderoller och målade lakan syntes. Så även plakat med budskapet ”Gay rights are human rights”.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu