LFT arkiv


Denna artikel har publicerats i Läsarnas Fria Tidning - en tidning som helt byggde på medborgarjournalistik. Idag är Läsarnas Fria nedlagd, men arkivet är tillgängligt på Fria Tidningar.

Inrikes
Jeanette Ström

Läsarnas Fria

Korruption i rovdjurspolitiken?

Rovdjursmotståndarnas höga röster har nu fått gehör hos politiker och genom att gå dessa till mötes verkar man i den nya rovdjursutredningen påbörja en legalisering av illegal jakt.

Efter att ha följt rovdjurspolitiken i snart ett decennium, så kan jag inte annat än börja tro att det kan vara så.

Om vi backar tillbaka tiden några år så var illegal jakt på rovdjur något som folk visste om, men det tystades ner och ingen ville prata om det.

För några år sedan började anti rovdjursföreningar bildas och det eskalerade snabbt från att vara tyckande på hemsidor till att bla. sätta upp affischer att man begick landsförräderi om man inte skjöt rovdjur illegalt. En grupp med jägare hade en rovdjursdödad hund utslängd som stoppade vägen för vår fd jordbruksminister och Säpo fick komma till undsättning. Rovdjursspårare har blivit beskjutna, fått däcken på sina bilar sönderskurna, vägar har spärrats av hotfulla personer. Dom som har vågat sig på rovdjursturism har blivit hotade och trakasserade och har fått lägga ner sin verksamhet. För bara några dagar sedan kunde man läsa i en Dalatidning att två personer som var vargvänner höll på att bli överkörda med bil av en person som var av annan åsikt. I samma tidning stod även tydligt att händelsen inte var den första i detta område där vargvänner blir hotade på olika sätt. Demonstrationer och fackeltåg mot en dom där en man fick fotboja i sex månader för att ha skjutit en varg. En präst och tillika jägare som har ansökt om skyddsjakt på varg håller Älgmålsbön, använder alltså kyrkan till att hedra älgen. Att även en kommunpolitiker gick ut i tv och sa att han inte skulle anmäla sin granne om han sysslade med illegal jakt på rovdjur är under all kritik. Förutom de avskyvärda hot, uttalande och trakasserier som görs öppet har man även börjat läsa och höra att "jag skjuter om jag får tillfälle"

När sedan landets största jägareförbund tillsammans med vår största hundorganisation antog samma rovdjurspolicy och startade upp budkaveln som med namnunderskrifter ville ändra på rovdjurspolitiken och sedan började uppvakta politiker så ändrades § 28 ganska fort. Ytterligare anmärkningsvärt är att när BRÅ kom ut med sin rapport om illegal jakt så visades en förvånande stor förståelse bland dom som tog lagen i egna händer, samtidigt som dom inte ville liknas med kriminella mc gäng. Skillnaden är stor mellan kriminella mc gäng och dom som sysslar med kriminella jaktbrott. Acceptansen är nämligen noll i samhället när det gäller dom kriminella mc gängen och man läser och ser i media väldigt ofta om åtal mot dessa gäng. Illegal jakt har börjat få alltför stor acceptans i alla delar av samhällets skikt och med tanke på vilken stor omfattning den illegala jakten har så är det väldigt sällan man läser om några åtal.

När jag idag lyssnade på rovdjursutredningen så kunde den likaväl ha varit sammanställd av dom som har tryckt på och förbittrat sig över vår rovdjurspolitik. Redan nu utsätts vår svaga vargstam för fler skjutna individer med hänvisning till§ 28, en mer givmild skyddsjakt och utöver det har vi den illegala jakten. Det har alltså givits efter för dom som har skrikit högst och nu vill rovdjursutredare Åke Petersson även flytta besluten till regional nivå för att minska rovdjursmotståndet och motverka den illegala jakten. Den illegala jakten styrs av hat och att rovdjur ses som konkurrenter till bytesdjuren. Dom som hatar och inte vill ha denna konkurrens kommer inte vara nöjda förrän vargstammen är borta. Att ge efter för dessa människor är som att mata fågelungar som skriker efter mer och mer tills dom är flygfärdiga att ta sig ur boet för att själva skaffa föda. Och den dagen dom lämnar sitt bo har dom även lämnat efter sig en sönderskjuten vargstam.

Jeanette Ström

 

ANNONSER

Rekommenderade artiklar

Tack alla skribenter!

Som de flesta av er redan vet läggs Läsarnas Fria Tidning ner till årsskiftet. Som vi informerat om tidigare kommer vi att starta en ny tidning, Landet Runt, där medborgarjournalistik blandas med mer traditionell journalistik.

Läsarnas Fria

Barnens jullunch i Luleå räddad

I förra veckan skrev Läsarnas Fria Tidning om hur Luleå kommun, skulle spara in på barnens jullunch på grund av budgetunderskott.

Läsarnas Fria

Luleå kommun slopar barnens jullunch

Eleverna i Luleås skolor får ingen jullunch i år. Det har kommunens skolförvaltning beslutat. Ökade livsmedelspriser och underskott i kommunens budget är skälen till att den populära aktiviteten dras in.

Läsarnas Fria

Amnesty tog revansch i årets Regnbågsparad

Skånes egen pride, den så kallade Regnbågsfestivalen, avslutades som vanligt storslaget med den årliga paraden. Allt från poliser till hardqueers var representerat i tåget som färgade Malmös gator under lördagen. Så även Amnesty som tog revansch från förra årets svaga uppslutning. Tillströmningen ökade med flera hundra procent och banderoller och målade lakan syntes. Så även plakat med budskapet ”Gay rights are human rights”.

Läsarnas Fria

© 2026 Fria.Nu