Skip to Content

Tjuvstart för Pride i Eskilstuna

Kultur |

Stockholm Pride, Nordens största pridefirande som arrangeras i början av augusti varje år, får efterföljare. 1–4 maj är det dags för Springpride, Eskilstunabornas egen pridefestival.

Publicerad: Onsdag 9 april 2008 | 13:23

Första festivalen arrangerades i fjol och höjdpunkten var en parad som samlade omkring 700 deltagare. Springpride 2008 bjuder på såväl föredrag och fest som traditionell parad, men också på mer okonventionella programpunkter som ”schlagertrav” med spel på Sundbyholms travbana. Bland uppträdande artister märks bland andra Babsan, Lykke Li och Edith Backlund.

Världen över arrangeras det i år minst 108 andra pridefestivaler, de flesta i USA men även i länder som Island, Sri Lanka, Ryssland och Nigeria, enligt organisationen Interpride.

Fria Tidningar

Bra artikel?

Hjälp oss fortsätta genom att prenumerera eller ge bort en prenumeration

Senaste rubrikerna