Skip to Content

Fria novelltävlingen 08 är avgjord!

Deadline för Fria novelltävlingen 08 var 30 december 2008 och vinnarnovellen samt ytterligare nio noveller publicerades i Fria Tidningen nummer 36/37, lördagen den 20 december 2008.

Juryn vill rikta ett varmt tack till alla som sände oss sina noveller. Hela 120 noveller deltog i den femte upplagan av tävlingen.
Att tävla i litteratur är svårt – och lika svårt är det för en jury att rangordna litterära verk. Men här presenterar vi ändå en vinnare, tillsammans med ett urval av de övriga bidragen. För att våra intryck inte skulle färgas av människorna bakom novellerna har vi läst dem utan att känna till namnen på författarna.

God fortsättning önskar novelljuryn

Kristian Borg
Ulrika Sundbäck
Ivar Andersen
Bodil Andersson

Vinnare av Fria novelltävlingen 08

Vann gjorde Fröydi Laszlo med novellen Funkis. Så här motiverade juryn sitt val:
"Funkis är en absurd berättelse där såväl människa som materia agerar irrationellt. Där striden för överlevnad tidigare stod mot naturen har arkitekturen trätt in som motpart, och plötsligt står istället den sociala existensen på spel. Funkis kan läsas som en modern Kafka projicerad mot en bostadsmarknad som muterat. Eller så kan den läsas som en saga av mer sedelärande slag: yta är inte ett substitut för innehåll och även den mest perfekta fasad kan krackelera när en takros slår rot."

Övriga noveller som publicerades i Fria Tidningen nr 36/37:

(Bidragets titel – författare)
Aktivisterna – Jonatan Loxdal
Vid Rytterna tar dom av sig bilbältena – Mats Lundqvist
Två om ensamhet – Linnea Sandell
Ur minnet – Kristian Fredén
Tar du den i munnen – Li Nordström
Sitta kvar – KG Johansson
Inget är förbjudet där – Jenny Fornell
Marrakech-Brixton – Jenny Cecilia Carlbom
Gärdsgårdsdamen – Birgitta Karlsson

"FRIA NOVELLTÄVLINGEN 08
Nu utlyser vi Fria Tidningars novelltävling för femte året i rad. Skicka in din novell och ta chansen att vinna första pris om 3 000 kronor.
Ditt bidrag får vara max 10 000 tecken inklusive mellanslag och får inte ha varit publicerat tidigare.Du kan tävla med ett bidrag.
De bästa novellerna kommer att publiceras i Fria Tidningens julnummer. Men vi tror att det kommer in fler intressanta och läsvärda bidrag än vad som ryms där och kan därför komma att publicera ytterligare några i Läsarnas Fria Tidning under 2009.
Juryn består av Fria Tidningens Kristian Borg, Ulrika Sundbäck, Ivar Andersen och Bodil Andersson.
Skicka in ditt bidrag senast 30 november till novell(snabela)fria.nu (Subject: Bidrag till Fria novelltävlingen 08).Glöm inte att skriva namn, adress och telefonnummer. Eventuell vinstskatt betalas av vinnaren."

Senaste rubrikerna