100 000 i Facebookgrupp mot SD
Inrikes
En nystartad Facebookgrupp mot Sverigedemokraterna, ”Sverigedemokratena i riksdagen – Nej tack”, växer explosionsartat. Från 8 000 medlemmar i början av förra veckan är man nu uppe i snart 100 000 medlemmar.
Publicerad: Måndag 26 oktober 2009 | 11:56
Gruppen bildades av Zana Hussan, politisk sekreterare för Vänsterpartiet i Järfälla, den 31 augusti i år.
– Anledningen till att jag bildade gruppen var att jag såg att det fanns ett stort motstånd mot Sverigedemokraterna. Jag ville förena börsmäklare och sjuksköterskor, få hela Sverige att gå in i en gemensam fight mot de här människorna, säger han.
Zana Hussan är överväldigad och glad över den massiva tillströmningen till gruppen. Han hoppas att det ska leda till något konkret.
– Jag hoppas att det här leder till något konkret, att människor ska ta kampen in på arbetsplatserna, reagera när de hör något rasistiskt och säga emot. Jag hoppas det leder till olika händelser i vardagen, en demonstration till exempel. Vi har planer på att skapa olika evenemang. Vi vill gärna utvärdera innan vi går till konkret handling. Men självklart ska det här ut i vardagen, det här ska inte vara en Facebookgrej.



















Kommentarer:
Och här är
Och här är Sverigedemokraternas svar på den nya och spännande svenskfientligheten som växer med 100 000 per år: http://go2.wordpress.com/?id=725X1342&site=frianyheter.wordpress.com&url=http%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Fpages%2FSverigedemokraterna-i-riksdagen-ja-tack%2F173749254520
@Jorma Det är är bara beta
@Jorma
Det är är bara beta och smått patetiskt, väx upp och sluta härma andra, skapa egna ideer istället. Man kan se tydliga spår i det i både er politik(läs tyska politiken under 30 talet) liksom i att ni har skapat denna grupp (som är Zana Hussans initiativ)
18% vill se SD i riksdagen,
18% vill se SD i riksdagen, enligt en färsk SIFO-undersökning som Agenda presenterade igår.
Det säger mer än Facebookgrupper hit eller dit.
Tja, dom flesta kändisar har
Tja, dom flesta kändisar har ju blivit kändisar under "den mångkulturella eran", så det är väl inte så konstigt att dom så här går emot SD.
Albert Speer, Zarah Leander och andra kändisar på 1930 och 1940-
talen ställde sig ju på den sidan som var "politiskt korrekt" då.
Om inte Sverige blir delat i 2 delar så kommer folk så småningom
att spotta på dessa kändisar som går med i denna Facebook-grupp.
Skriv ny kommentar